NAPOLEON GRILLS BIG44RBPSS-1
10218+
Built-In 700 Series 44 with Dual Infrared Rear Burners , Propane, Stainless Steel
Features
  • The 0.354-inch (9.5 mm) thick stainless steel cooking grids are virtually maintenance free and the unique WAVE shape provides even heating, prevents food from falling through, and produces exceptional sear marks
SKU: BIG44RBPSS-1
Deal Image
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
Description
Fuel Type Propane
Heat Output 108,000 BTU
Main Cooking Area 41.5 x 18 in (105 x 46 cm) 46 burgers
Total Cooking Area 1,100 sq.in (7,092 cm )
Rotisserie Included Yes
Height 24.10 in (61.20 cm) 33.75 in (85.80 cm) with lid open
Width 45.50 in (115.60 cm)
Depth 27.60 in (70.10 cm)
Packaging Height 49.25 in (125.10 cm)
Packaging Width 27.75 in (70.49 cm)
Packaging Depth 30 in (76.20 cm)
Packaging Weight 233 lbs. (105.67 kg)
  • Features 108,000 BTU's 6 Stainless Steel Main Burners, Dual infrared Rear Rotisserie Burner, and a Generous Cooking Area of 41.5" x 18" (105.41 cm x 45.72 cm)
  • 0.354" (9.5 mm) Thick Stainless Steel Cooking Grids
  • Ignite the 700 Series 44" Built-In Gas Barbecue Grill Instantly With the Battery Free Ignition
    This failsafe ignition system lights burners immediately with a jet of flame.
  • Keep Your Barbecue Cleaner For Longer
  • Ergonomic Control Knobs
Warranty Information:
See Owner’s Manual for Complete Details.
    Products specifications
    WiFi Connected No
    Color STAINLESS STEEL
    Description
    Fuel Type Propane
    Heat Output 108,000 BTU
    Rotisserie Included Yes
    Width 45.50 in (115.60 cm)
    Depth 27.60 in (70.10 cm)