NAPOLEON GRILLS BIG32RBNSS-1
10295+
Built-In 700 Series 32 with Infrared Rear Burner , Natural Gas, Stainless Steel
Features
  • The 0.354-inch (9.5 mm) thick stainless steel cooking grids are virtually maintenance free and the the unique WAVE shape provides even heating, prevents food from falling through, and produces exceptional sear marks
SKU: BIG32RBNSS-1
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
Description
Fuel Type Natural Gas
Heat Output 66,000 BTU
Main Cooking Area 29.5 x 18 in (75 x 46 cm) 32 burgers
Total Cooking Area 786 sq.in (5,071 cm )
Rotisserie Included Yes
Height 24 in (61.20 cm) 33.75 in (85.80 cm) with lid open
Width 33.50 in (85.10 cm)
Depth 27.60 in (70.10 cm)
Packaging Height 37.50 in (95.25 cm)
Packaging Width 28 in (71.12 cm)
Packaging Depth 29.75 in (75.57 cm)
Packaging Weight 178 lbs. (80.73 kg)
  • Features 66,000 BTU's 4 Stainless Steel Main Burners, 1 Infrared Rear Rotisserie Burner, and a Generous Cooking Area of 29.5" x 18" (74.93 cm x 45.72 cm)
  • 0.354" (9.5 mm) Thick Stainless Steel Cooking Grids
  • Ignite the 700 Series 32" Built-In Gas Barbecue Grill Instantly With the Battery Free Ignition
    This failsafe ignition system lights burners immediately with a jet of flame.
  • Keep Your Barbecue Cleaner For Longer
  • Ergonomic Control Knobs
  • Designed Specifically For Ease of Installation
Warranty Information:
See Owner’s Manual for Complete Details.
    Products specifications
    Color STAINLESS STEEL
    WiFi Connected No
    Description
    Fuel Type Natural Gas
    Heat Output 66,000 BTU
    Rotisserie Included Yes
    Width 33.50 in (85.10 cm)
    Depth 27.60 in (70.10 cm)