WESTINGHOUSE WX55UX4800
24121
55" 4K UHD LED Xumo Smart TV
SKU: WX55UX4800
Deal Image
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
6 Mo Of Peacock Free From Xumo
TV Trade-In Credit Image, Click to Learn More Button
Energy Guide
Features:
    required
Specifications:
Product:
Series 4K UHD Series
Model Number WX55UX4800
UPC 813784024120
Resolution 4K UHD
Smart TV OS Xumo
Vesa (mm) H300*V300
Vesa screw size M6×28mm 4PCS
With Stand (W/D/H) 48.3" x 13.8" x 30.1"
Without Stand (W/D/H) 48.3" x 3.4" x 28.0"
Stand Width (W) 38.6"
Product Weight With Stand(KG) (lbs) 24.42 lbs
Product Weight Without Stand(KG)(lbs) 23.98 lbs
Master Carton Size (WxDxH) (mm)(inches) 53.54" x 5.28" x 31.97"
Master Carton Weight(KG)(lbs) 32.78 lbs
Container Load(20'GP/40'GP/40'HQ) 447(40HQ)
Display:
Smart platform Xumo
Tv type Smart TV
Control buttons 1 Button
Closed caption Yes
Multilingual osd English/Spanish
Parental control (v-chip) Yes (V-CHIP, App locks)
Maximum power consumption 160W
Operating temperature 0℃~35℃
Power source AC 110V-240V, ~50/60Hz
Standby consumption <0.5W
Bezel l/r/top/down (mm) 18.9mm(Down)
Cabinet color Black
Hdr format Dolby Vision, HDR10, HLG
Screen Size 55"
Display type 4K UHD
Display Technology Direct LED
Resolution 4K UHD
Resolution Spec 3840 x 2160
Refresh rate 60Hz
Display colors 1.07B
Brightness 250nit
Aspect ratio 16:09
Contrast ratio 1300:1
Viewing angle H:178°;V:178°
Response time gray-gray 6ms
3d adaptive comb filter Yes
Backlight life 30000H
View modes Standard, Vivid, Theater, Energy Saving, Sports, Game, Custom
Connectivity
Tuner Type ATSC 1.0
Headphone Output 1
Ethernet Input Yes (RJ-45, 10/100Mb/s, WOL)
Smart Home Technology Compatibility NA
Casting Yes
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac support, 2x2 SU-MIMO (2.4/5 GHz) WIFI5 (no WFA certification)
USB Input 1 (USB 2.0 type A, FAT32/NTFS - read only)
HDMI (qty) Input 3 (HDMI 2.1 / HDCP 2.2) eARC supported (HDMI 2)
Composite Video Input 1 (MINI AV)
Optical Digital Output Yes (Optical SPDIF)
Blueotooth Version 5.1 (BlueZ 5.48 as a software stack)
Audio:
Speaker Type Box speaker
Audio Power (Watts) 2X8W
Audio Passthrough Dolby Digital +, Dolby Digital, PCM
Dolby Processing Dolby Digital+
Built-In Speakers Yes
Accessories:
Quick Start Guide Yes
Voice Remote Control Yes
Remote Control Battery Yes
Warranty Yes
Products specifications
Width 53.50
Height 31.90
Depth 5.30
Features:
    required
Specifications:
Product:
Series 4K UHD Series
Model Number WX55UX4800
UPC 813784024120
Smart TV OS Xumo
Vesa (mm) H300*V300
Vesa screw size M6×28mm 4PCS
Stand Width (W) 38.6"
Display:
Smart platform Xumo
Tv type Smart TV
Control buttons 1 Button
Closed caption Yes
Maximum power consumption 160W
Operating temperature 0℃~35℃
Standby consumption <0.5W
Cabinet color Black
Screen Size 55"
Display type 4K UHD
Display Technology Direct LED
Resolution Spec 3840 x 2160
Refresh rate 60Hz