WESTINGHOUSE WR32HE2520
24477
32" 720P LED Roku Smart TV
SKU: WR32HE2520
Available In Store OnlyAdditional discounts based on product condition
Deal Image
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
See Store for Details
Product Availability
Energy Guide
32" 720P LED Roku Smart TV
PRODUCT
Category Detail
Series HE Series
Model Number WR32HE2520
UPC 813784023765
Resolution HD
Smart TV OS Roku TV
DISPLAY
Category Detail
Screen Class 32"
Screen Size 31.5 inches
Display Technology LED
Resolution HD
Resolution Spec 1366 x 768 pixels
Backlight Type Direct LED
Refresh Rate 60Hz
Display Colors 16.7 million
Color Gamut >65%
High Dynamic Range Format (HDR) NA
Brightness (Nits) 180~220cd/m²
Aspect Ratio 16:9
Contrast Ratio 1200:1 (typ.)
Viewing Angle 178°(H) x 178°(V) (CR≥10)
Response Time Gray-Gray 9.5ms (Typ.)
3D Adaptive Comb Filter Built-In
Backlight Life 30,000 hrs
View Modes Low Power, Movie, Normal, Sports, Vivid
CONNECTIVITY
Tuner Type ATSC/NTSC
Headphone Output Not Available
Ethernet Input Not Available
Smart Home Technology Amazon Alexa, Google Assistant-enabled
Casting Roku Mobile App
Wi-Fi Dual Band 802.11n Wi-Fi
USB Input Supports Multimedia (Photos, Video & Audio) (1)
HDMI (qty) Input 3 qty HDMI 1.4 (1 ARC)
Composite Video Input Not Available
Optical Digital Output 1
AUDIO
Speaker Type Bottom Side
Audio Power (Watts) 2 Channel x 8W
Audio Passthrough Dolby Digital +, Dolby Digital, PCM
Dolby Processing Dolby Digital+
Built-In Speakers Yes
FEATURES
Control Buttons Power/Input
Multilingual On-Screen-Display English, French, Spanish, German
Closed Caption Yes
Parental Control (V-Chip) Yes
Accessible Menu System (CVAA) Yes
ACCESSORIES
Quick Start Guide 1/1 English
Remote Control Roku TV TBC (by ROKU)
Remote Control Battery Two "AAA"
Warranty 1 Year
Roku User Guide Link: go.roku.com/tvmanual
Warranty Information Link: westinghouseelectronics.com/support/warranty
PRODUCT & PACKAGING
VESA (mm) 200 x 100(Skyworth)/200 x 200(KTC)
VESA Screw Size M4
Base Stand Screw Size (qty) ST4x15 mm (4pcs)
With Stand (H/W/D) 28.2" x 18.7" x 7.8"
Without Stand (H/W/D) 28.2" x 16.7" x 3.3"
Stand Width (W) 27.89"
Product Weight With Stand (lbs) 7.94lbs
Product Weight Without Stand (lbs) 7.72lbs
Master Carton Size (WxHxD) (inches) 31.3" x 19.9" x 5.1"
Master Carton Weight (lbs) 11.35lbs
WHAT'S INCLUDED
LED TV Yes
Stand Yes
Screws Yes
Remote Yes
Batteries Yes
Quick Start Guide Yes
Warranty Card Yes
Products specifications
Height 19.90
Width 31.30
Depth 5.10
SCREEN SIZE 32"
SMART TV Smart TV
32" 720P LED Roku Smart TV
PRODUCT
Series HE Series
Model Number WR32HE2520
UPC 813784023765
Smart TV OS Roku TV
DISPLAY
Screen Class 32"
Screen Size 31.5 inches
Display Technology LED
Backlight Type Direct LED
Refresh Rate 60Hz
Display Colors 16.7 million
Color Gamut >65%
Brightness (Nits) 180~220cd/m²
Aspect Ratio 16:9
Contrast Ratio 1200:1 (typ.)
Backlight Life 30,000 hrs
CONNECTIVITY
Tuner Type ATSC/NTSC
Headphone Output Not Available
Ethernet Input Not Available
Casting Roku Mobile App
Wi-Fi Dual Band 802.11n Wi-Fi
Optical Digital Output 1
AUDIO
Speaker Type Bottom Side
Built-In Speakers Yes
FEATURES
Control Buttons Power/Input
Closed Caption Yes
Parental Control (V-Chip) Yes
ACCESSORIES
Quick Start Guide 1/1 English
Warranty 1 Year
PRODUCT & PACKAGING
VESA Screw Size M4
Stand Width (W) 27.89"
WHAT'S INCLUDED
LED TV Yes
Stand Yes
Screws Yes
Remote Yes
Batteries Yes
Quick Start Guide Yes
Warranty Card Yes
Products specifications
Height 19.90
Width 31.30
Depth 5.10
SCREEN SIZE 32"