NAPOLEON GRILLS BIG32FTNSS
22429+
Built-In 700 Series 32 Griddle Stainless Steel , Natural Gas, Stainless Steel
Features
  • 2 Stainless Steel U-Shaped Burners 24,000 BTU's 29.5-inches x 18-inches 500 in Total Cooking Area
  • PREMIUM QUALITY: All stainless steel construction features 304 stainless body with 5mm thick 430 stainless cooking surface
  • DETACHABLE LID: Lets you cover the cooking surface or remove it entirely to suit your setup
  • INSTANT IGNITION: Instant, one touch ignition ensures fast and easy operation
  • FEED A CROWD: Cook up to 28 Hamburgers at once on the generous 500 SQ-in cooking surface
SKU: BIG32FTNSS
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
Description
Transform your outdoor cooking with our Built-In Griddle. Made from premium 304 stainless steel, this griddle features a robust 430 stainless steel cooking surface and a convenient removable lid. Enjoy effortless starts with the one-touch integrated ignition system. For added safety, the SafetyGlow knobs with a Flame Sensor glow red when the gas is on and switch to blinking red if the flame goes out. Installation is straightforward with a standard 32" footprint. With two high-performance U-shaped stainless steel burners, this griddle ensures even heat distribution and top-tier cooking results. The dual-zone control system provides precision temperature management, allowing you to prepare multiple dishes simultaneously. Grill up to 28 burgers at once on the generous cooking surface. Cleanup is simple with front-access grease management, featuring an easy-to-remove grease tray and an integrated scraping tool.
Fuel Type Natural Gas
Heat Output 24,000 BTU
Main Cooking Area 29.5 x 17 in (75 x 43 cm) 28 burgers
Total Cooking Area 500 sq.in (3,225 cm )
Rotisserie Included No
Height 16.50 in (41 cm) 35 in (90 cm) with lid open
Width 33.50 in (86 cm)
Depth 26 in (63 cm)
Packaging Height 19.69 in (50.01 cm)
Packaging Width 29.92 in (76 cm)
Packaging Depth 37.40 in (95 cm)
Packaging Weight 126.77 lbs. (57.49 kg)
Products specifications
Color STAINLESS STEEL
WiFi Connected No
Description
Fuel Type Natural Gas
Heat Output 24,000 BTU
Rotisserie Included No
Width 33.50 in (86 cm)
Depth 26 in (63 cm)