NAPOLEON GRILLS BIB18RTNSS
21762+
Built-in 700 Series Dual Range Top Burner with Stainless Steel Cover , Natural Gas, Stainless Steel
Features
  • Powered by easy to use natural gas, no changing of tanks required
  • Premium stainless steel construction ensures a long life
  • Ignite this burner instantly with the fail safe, battery free ignition.
  • This drop-in burners are separate from the BBQ Grill cooks with the lid down
  • Two burners provide extra space to create sauces and side dishes while using the main BBQ Grill
  • Seamless trim provides versatile and flawless installation
SKU: BIB18RTNSS
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
Tune into your happy place
Dual Range Burners
Tune into your happy place
Stainless Steel Iconic WAVE Cooking Grids
Iconic sear marks The 7.5mm thick, iconic wave shape provides even heat transfer and prevents smaller foods from falling.
NIGHT LIGHT Knobs with SafetyGlow
Instant JETFIRE Ignition
Stainless Steel Protective Cover
Protect the Infrared Burners with a stylish, flush top cover to keep the elements out.
  • Dual Range Burners
  • Instant JETFIRE Ignition
Fuel Type Natural Gas
Heat Output 30,000 BTU
Main Cooking Area 17.5 x 18 in (44 x 46 cm) 19 burgers
Total Cooking Area 310 sq.in (2,024 cm )
Rotisserie Included No
Height 11.40 in (28.90 cm)
Width 21.50 in (54.60 cm)
Depth 24.60 in (62.60 cm)
Packaging Height 29 in (73.66 cm)
Packaging Width 18 in (45.72 cm)
Packaging Depth 36 in (91.44 cm)
Packaging Weight 73 lbs. (33.11 kg)
  • The Ergonomic Control Knob is Backlit To Provide Ambiance and Safety
    Glowing a glorious blue that changes to red when the burners are in use.
  • 18" (45.72 cm) Dual Range Style Burner is the Perfect Size To Boil Large Pots of Water or Create Small Side Dishes and Sauces
Warranty Information:
See Owner’s Manual for Complete Details.
    Products specifications
    Color STAINLESS STEEL
    Height 11.40, 12.00
    Width 21.50, 22.00
    Depth 24.60, 25.00
    WiFi Connected No
    Fuel Type Natural Gas
    Heat Output 30,000 BTU
    Rotisserie Included No
    Height 11.40 in (28.90 cm)
    Width 21.50 in (54.60 cm)
    Depth 24.60 in (62.60 cm)
    Warranty Information:
      Products specifications
      Color STAINLESS STEEL
      Height 11.40, 12.00
      Width 21.50, 22.00
      Depth 24.60, 25.00
      WiFi Connected No
      Recommended Products
      ALFRESCO AXEVP-NG
      #23668+
      HAMILTON BEACH HZ4602
      Side By Side Refrigerator with LED display
      ELECTROLUX TRMKTSS2LV84
      84" Louvered Double Trim Kit