MONOGRAM ZHU36RDTBB
23936+
Monogram ENERGY STAR(R) 36" Induction Cooktop
Features
  • 5 Induction Cooking Elements
  • Precision Temperature Control
  • Flush-Mount Capable
  • Glide Touch Controls
  • Synchronized Elements
  • Keep Warm Setting
  • Control Lock
  • Hot Surface Indicator Lights
SKU: ZHU36RDTBB
Call for pricing
Deal Image
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
  • 5 Induction Cooking Elements
  • Flush-Mount Capable
  • Glide Touch Controls
  • Synchronized Elements
  • Keep Warm Setting
  • This electric cooktop's 7" element features a range of heat - from a dedicated "Keep Warm" setting to the power to boil water.
  • Control Lock
  • Protect against unintentionally turning your cooktop on with a safety control lock setting.
  • Hot Surface Indicator Lights
APPEARANCE
Color Appearance Black
Installation Above 120V Advantium
Above Wall Ovens (except SDWO)
Above Warming Drawer
With Telescopic Downdraft
Frameless Yes
POWER / RATINGS
Recommended Circuit Breaker (Amps) at 240V 50
Max. Connected Load (kW) at 240V 11.6
Max. Current Draw (Amps) at 240V 48.3
Max. Connected Load (kW) at 208V 10.1
Recommended Circuit Breaker (Amps) at 208V 50
Max. Current Draw (Amps) at 208V 48.6
WARRANTY
Parts Warranty Limited 2-year entire appliance
Warranty Notes See written warranty for full details
Labor Warranty Limited 2-year entire appliance
ACCESSORIES
Optional Accessories JXPROBE1 - Precision cooking probe
Cooktop Cleaning Included
Optional Flush Mount Kit JXFLUSH1
WEIGHTS & DIMENSIONS
Cooktop Size 36 in
Overall Height 3.25 in
Cutout Depth (in) 19.125
Cabinet Width 36 in
Approximate Shipping Weight 57 lb
Overall Width 36.25 in
Net Weight 51 lb
Cutout Width (in) 33.875
Overall Depth 21.125 in
FEATURES
WiFi Connect Built-In
Cooktop Burner Type 5 Induction Elements
Fuel Type Electric
Style Smoothtop
Element - Left Front 7" 2500W
Short Description 36" Induction Cooktop
Indicator Lights 5 Hot Surface
Surface Element "ON"
Element - Right Front 8" 3200W
Control Location Front Center
Cooking Technology Induction
Cooktop Type 5 Induction Elements
Cooktop Surface Black Graphite Glass Ceramic
Cooktop Control Features Control Lock Capability
Electronic Touch Slider
Melt Setting
Pan Presence Sensor
Pan Size Sensor
Sync-Burners
Timer Kitchen timer
Element - Left Rear 7" 2500W
Control Type Electronic Touch Slider
Element - Center 11" 3700W
Element - Right Rear 6" 1800W
Collection EcoBalance
Minimalist
Statement
Product Type Cooktop
Power Level Indicator 19 Levels
Guided Cooking
Products specifications
Color BLACK
Height 3.75
Width 36.25
Depth 21.12
WiFi Connected No
Number of Elements 5
APPEARANCE
Color Appearance Black
Above Wall Ovens (except SDWO)
Above Warming Drawer
With Telescopic Downdraft
Frameless Yes
POWER / RATINGS
WARRANTY
ACCESSORIES
Cooktop Cleaning Included
WEIGHTS & DIMENSIONS
Cooktop Size 36 in
Overall Height 3.25 in
Cutout Depth (in) 19.125
Cabinet Width 36 in
Overall Width 36.25 in
Net Weight 51 lb
Cutout Width (in) 33.875
Overall Depth 21.125 in
WiFi Connect Built-In
Fuel Type Electric
Style Smoothtop
Element - Left Front 7" 2500W
Indicator Lights 5 Hot Surface
Surface Element "ON"
Element - Right Front 8" 3200W
Control Location Front Center
Cooking Technology Induction
Electronic Touch Slider
Melt Setting
Pan Presence Sensor
Pan Size Sensor
Sync-Burners
Timer Kitchen timer
Element - Left Rear 7" 2500W
Element - Center 11" 3700W
Element - Right Rear 6" 1800W
Collection EcoBalance
Minimalist
Statement
Product Type Cooktop
Guided Cooking
Products specifications
Color BLACK
Height 3.75
Width 36.25
Depth 21.12
WiFi Connected No
Number of Elements 5
Recommended Products
SAMSUNG NZ30K7880US
LG STUDIO CBIS3018BE
30" Induction Cooktop