No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- From pitchers to pint glasses, finally an ice & water dispenser that can accommodate just about any container. The water and ice dispenser in this LG French Door refrigerator is one of the tallest around, measuring in at an ultra-accommodating 12.6 inches.
- Located in the top of the fresh food section, the Door Cooling + vent extends the reach of LG's Smart Cooling system. Blasts of cool air reach all areas of the refrigerator-including the door-to help maintain consistent temperatures from top to bottom and help keep all foods fresh and flavorful.
- Still need more ice? Turn on IcePlus(TM) to kick ice production into high gear by automatically lowering freezer temperatures to the coldest setting for 24 hours.
- Stock-up and store everything you need. With a cavernous 26 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family's favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
- MAX out your fit with this sleek, seamless design from LG and take in the contemporary vibe. Discreet, easy-access pocket handles complement the flat door for a sleek, elevated look to your kitchen.
- Dispense everything from chilled filtered water to filtered cubed or crushed ice with just a light touch. The stainless design is both beautiful and practical, with a PrintProof(TM) finish that resists smudges and fingerprints.
- The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your refrigerator from anywhere anywhere, activate voice control with Google or Alexa voice assistants, and access smart diagnosis, customer support, and more.
- The 2 crisper drawers gives you easy access to your fruits, vegetables and beverages. This refrigerator also features a full-width Glide N' Serve(R) pantry drawer, making it easy to find some space for all that food you want to keep fresh.
| Capacity | |
| Freezer (cu.ft.) | 8.6 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 16.9 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 25.5 cu.ft. |
| Convenience | |
| ADA Compliant | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/ Digital |
| Cooling | |
| Refrigerant | R600a / 78g / 2.75oz |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Door Cooling+ | Yes |
| Evaporator | 1 |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Temperature Sensors | 2 |
| Dimensions/Clearances/Weights | |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 32" |
| Depth (Draw Open Fully without Handle) | 48.875" |
| Depth (to Hinge Cover) | 18.25" |
| Depth (Total with Door Open) | 43.625" |
| Depth without Door | 24.75" |
| Depth without Handles | 29.125" |
| Door Edge Clearance without Handle | 2.25" |
| Height to Top of Case | 68.875" |
| Installation Clearance | Sides 1/8 |
| Weight (Unit/Carton) | 262 lbs / 284 lbs |
| Width | 35.75" |
| Width (Door Fully Open without Handle) | 56.75" |
| Width (Door Open 90 without Handle) | 40" |
| Energy | |
| Energy Consumption (kWh/Year) | 699 |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
| Freezer | |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawers/Shelves | 2-Tier Organization |
| Freezer Handle | Smart Pull™ Handle (Pocket Handle) |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Limited Warranty & UPC | |
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174133781 |
| Materials and Finishes | |
| Insulation | Low GWP and Zero ODP Blowing Agent |
| All Available Colors | Stainless Look |
| Hidden Hinges | Yes |
| Refrigerator | |
| Cool Guard | No |
| Crisper Bins | 2 |
| Handle Type | Bar |
| No. of Door Bins | 3 (left door) / 3 (right door) |
| No. of Shelves | 4 Split (4 Fixed) |
| Refrigerator Light | Yes |
| Shelf Construction | Spill protector Tempered glass |
| Summary | |
| Display Type | Smooth Touch Control / White LED |
| Refrigerator ThinQ® Smart Features | |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Water & Ice System | |
| In-Door Ice Maker Ice Type | Cubed / Crushed |
| Daily Ice Production (lbs) | 3.0 / 3.3 (Ice Plus) lbs. |
| Dispenser Type | Ice & water |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 3.0 lbs |
| Water Filter | LT1000P |
| Water Filtration System | 1 Stage |
French Door Refrigerator
| Color | NOBLE STEEL, STAINLESS STEEL |
| Width | 35.80 |
| Height | 68.90 |
| Depth | 31.60 |
| WiFi Connected | No |
| Factory Installed Icemaker | Yes |
| Counter Depth | No |
| Capacity | 25.5 |
30 cu. ft. 36 Inch Wide French Door Refrigerator - Stainless Steel
#16823
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LG23 cu. ft. Smart Counter-Depth Refrigerator with Craft Ice(TM)
#16821
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LG30 cu. ft. Smart Refrigerator with Craft Ice(TM)
#16824
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LG22 cu. ft. French Door Refrigerator
#15364
Get Up To $800 Back On LG28 cu. ft. 4-Door French Door, Standard Depth, Ice & Water, Double Freezer, Stainless Steel
#16081
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LG