No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- LG ProBake Convection(R) brings pro technology home with a combined two-speed fan and ultra-powerful rear heating element. The oven mode automatically selects the lower speed for delicate baking or the higher speed for air frying and roasting. The result is faster preheating, quicker cooking and more even baking on multiple racks at the same time. And with no bottom heating element, cleaning up baked-on spills and splatters is much easier.
- Air Fry delivers crispy flavor fast with no preheating and makes enough to feed a crowd, with no need to buy yet another gadget that takes up counter space. Just press Air Fry to prepare favorite snacks like French fries, hot wings and more. High temperatures and the convection fan work together to deliver the flavor and crunch you crave without the oil-or the guilt.
- When ordinary burners can't keep pace with your on-demand dinner schedule, turn up the power with a 20K BTU burner that rapidly goes to high heat to quickly boil, or turns down to a true simmer.
- Using low oven temperatures and airflow around vacuum sealed ingredients, Air Sous Vide locks in moisture and aroma to deliver meats, fish and vegetables that are juicy, tender and consistently delicious.
- This 7.3 cu ft. LG range has the largest capacity oven in its class . So you can use all the pots, pans, dutch ovens, skillets you need to get your cook on. Whether you're baking large batches of cookies or a roast for the holidays, this oven can fit it all.
- The intuitive SmoothTouch(R) glass controls deliver sleek style and easy operation, with just a touch of your finger. Plus, the smooth surface easily wipes clean for a design that is as practical as it is stylish.
- The ThinQ(R) app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your range remotely, send it cooking instructions with ThinQ Recipe or scan-to-cook , connect with Google or Alexa voice assistants, and access Smart Diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help them run smoothly. Learn More.
- EasyClean(R) lets you refresh your oven in just a few simple steps-without strong chemical fumes or high heat. And when a deeper clean is needed, you can still use the traditional self clean cycle for a more thorough clean.
- Connect your compatible Wi-Fi enabled LG microwave and range or cooktop via the ThinQ(R) app to enjoy the convenience of automatic pairing. Your microwave's vent and light will automatically turn on and off when your cooktop is turned on and off, so you won't have to lift a finger while cooking.
| Accessories | |
| Conversion Kit | Yes |
| Offset Rack | 0 |
| Standard Rack | 3 |
| Appearance | |
| Knob Material | Aluminum / PC+ABS |
| Handle Type | Straight |
| Handle Material | Aluminum / PC+ABS |
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Black Porcelain |
| Handle/Knobs | Stainless Steel |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
| PrintProof™ Finish | No |
| Capacity | |
| Lower Oven Capacity (cu. ft.) | 4.3 cu.ft. |
| Total Capacity | 6.9 cu.ft. |
| Upper Oven Capacity (cu. ft.) | 2.6 cu.ft. |
| Cooktop | |
| Burner Simmer / BTU - Left Front | 1500 |
| Burner Simmer / BTU - Left Rear | 1270 |
| Burner Simmer / BTU - Right Front | 1270 |
| Burner Simmer / BTU - Right Rear | 670 |
| Burner/BTU - Left Front | 17,000 / 11,000 (SuperBoil™) |
| Burner/BTU - Left Rear | 9,100 / 6,800 |
| Burner/BTU - Right Front | 20,000 / 11,500 (UltraHeat™) |
| Burner/BTU - Right Rear | 5,000 / 3,500 |
| Controls | |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Cooking Complete Reminder Volume | Beeper (Hi, Lo, Off) |
| Cooktop Control Type | Front Control Knobs |
| Display | LED / White |
| Language | English |
| Oven Control Type | Glass Touch (SmoothTouch™) |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Unit of Measure | Fahrenheit / Celsius |
| Dimensions/Clearances/Weight | |
| Cabinet Width (in) | 30" |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 19 15/16" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 10 13/16" x 19 13/16" |
| Overall Depth (in) | 26.843" |
| Overall Depth (in) - including handle | 29.25" |
| Overall Height (in) - including backguard | 46.468" |
| Overall Width (in) | 29.937" |
| Shipping Weight (lbs) | 245.15 lbs |
| Product Weight (lbs) | 198.86 lbs |
| Lower Oven Features | |
| Convection Burner (BTU/h) | 14,000 / 12,000 (LNG/LPG) |
| No. of Rack Positions | 4 |
| Oven Features | |
| Convection Conversion | Yes |
| Convection Type | ProBake Convection® |
| Door Lock | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes |
| Oven Cooking System | Conventional |
| Oven Modes | Bake, Broil, Warm, Keep Warm, Pizza, EasyClean®, Self Clean, Remote Start, Delayed Timed Cook, Timed Cook |
| Self Clean | Yes |
| Power/Ratings | |
| Amp at 120V | 8.5A |
| kW at 120V | 996W |
| Energy Requirements | 120VAC |
| Summary | |
| Series | LG |
| Type | Gas Double Oven - FST |
| Cooking Appliance ThinQ® Smart Features | |
| Voice Control | Yes |
| 3rd Party Recipe App | Sidechef |
| Check & Control | Yes |
| NFC Tag On | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
| Upper Oven Features | |
| Bake Element (BTU/h) | 14,500 / 12,500 (LNG/LPG) |
| Broil Element (BTU/h) | 13,500 / 12,500 (LNG/LPG) |
| No. of Rack Positions | 2 |
| Warranty/UPC | |
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231349079 |
| Color | STAINLESS STEEL |
| WiFi Connected | No |
| Width | 29.94 |
| Height | 26.84, 46.47 |
| Depth | 46.47, 26.84 |