No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Forget about endless sorting or toggling through cycles-built-in sensors use AI technology to detect fabric texture and load size, then automatically select the right drying motions, temperatures and more for advanced fabric care. AI Sensor Dry(TM) detects moisture levels and automatically adjusts drying time for loads of all sizes-no more damp clothes, no more overdrying.
- Go ahead, wear it again-in just 11 minutes, SteamFresh(TM) cycle with TurboSteam(TM) technology reduces wrinkles in up to 5 garments when you don't have time to wash. The cycle reduces odors and refreshes children's toys, decorative pillows and more.
- We can't imagine life without our furry family members, but living with pet odors? Not so much. The Pet Care cycle helps reduce odors in pet clothes, toys and blankets-and people clothes, too! It combines high-temp settings with optimal dry times to ensure items come out clean and smelling fresh. Simply touch Settings on the panel, choose "More Cycles" Edit and select Pet Care.
- When you hate wrinkles but can't be there to remove clothes as soon as they're dry, just select the Wrinkle Care option before hitting start. The dryer will periodically tumble the load for up to 3 hours after the cycle is done or until the door is opened to help keep wrinkles at bay.
- Free up your day-fit more clothes in every load with 7.4 cu. ft. of space. Running fewer loads saves energy and money on your utility bill.
- Turn the dial-and turn up the style. The simplicity of dial controls gets a modern upgrade with an intuitive touch panel and LCD display that give you all the details you need with a quick glance. It's a perfect complement to this dryer's sleek, contemporary look featuring a flat front design, elegant finish options and tinted, tempered glass door with chrome rim.
- LG front load washers and dryers use tempered glass doors for a sleek, stylish look that resists shock and scratches. Chrome door rim and matching control knob complement the door and enhance the premium feel.
- When space is tight or your laundry room doesn't fit the "typical" setup, this dryer's door can easily be reversed to fit your needs. Go from a right swing to a left swing in minutes-just unscrew the hinges and reattach using the pre-drilled holes on the opposite side.
- The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
- With Smart Pairing(TM), the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle 1 , making it the ultimate laundry hack.
- Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE
| Dryer Programs | |
| No. of Dryer Programs | 26 |
| Dryer Programs | AI Dry, Activewear, Blanket Refresh, Easy Ironing, Jeans, Large Load, Overnight Dry, Power Dry, Rack Dry, Quick Dry, SteamFresh™, Timed Dry, Towels, XL Load, Wrinkle Prevention, Air Dry, Perm. Press, Pet Care, Low Temp Dry, SteamSanitary , Super Dry, Bedding, Delicates, Heavy Duty, Normal, Small Load |
| No. of Dryer Options | 11 |
| Dryer Options | Low Static, Signal, Smart Diagnosis, Steam, Damp Signal, Drum Light, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, "More Cycles" Edit, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 10 min ~ 100 min (5 min incremental) |
| Temperature Settings | High, Low, Medium, Med Low, Med High |
| Laundry Appliance Capacity | |
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Summary | |
| Product Color | Alpine White (A) |
| Matching Washer | WM5800HAA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | No |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Front Load Dryer |
| Energy | |
| CEF | 3.94 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Fabric Care Features | |
| Precise Temperature Control with Variable Compressor | No |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Laundry Appliance Convenience Features | |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 4 Way Venting |
| Laundry Appliance ThinQ® Smart Features | |
| Energy Monitoring | Yes |
| NFC Tag On | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Materials and Finishes | |
| All Available Colors | Alpine White (A), Graphite Steel (V) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door Cover | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Power Source | |
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer BTU Rating | N/A |
| Dryer Electrical Requirements | 120/240V, 60Hz, 26A (120/208V, 60Hz, 23A) |
| Ratings | CSA Listed |
| Options/Accessories | |
| LP Conversion Kit | N/A |
| Pedestal | WDP6A |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
| Dimensions | |
| Carton (WxHxD) | 29" x 43 1/4" x 31 1/8" |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 29 3/4" |
| Weight (Carton) | 127.1 lbs |
| Weight (Product) | 120.5 lbs |
| Warranty & UPC | |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174126370 |
Easily find the right settings or let AI do it for you, plus steam refresh clothes between washes.
| Color | WHITE |
| WiFi Connected | No |
| Steam Cycle | No |
| Width | 27 |
| Height | 39 |
| Depth | 29.75 |
| Capacity | 7.4 |
LG Styler(R) Smart Wi-Fi Enabled Steam Closet with TrueSteam(R) Technology and Exclusive Moving Hangers
#12969+
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LGLG Styler(R) Smart Steam Closet with 3 Hangers - Mirror
#12519+
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LG7.4 cu. ft. Large Capacity Electric Dryer - White
#12638+
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LG7.4 cu. ft. Large Capacity Front Load Electric Dryer - White
#12657
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LG7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart Wi-Fi Enabled Front Load Electric Dryer with TurboSteam(TM) and Built-In Intelligence
#12678+
Extra 1 Year Warranty For Free Get Up To $800 Back On LG