LG 50QNED75BUA
24488
50 Inch Class LG QNED AI QNED75B Mini LED 4K Smart TV 2026
Features
  • Mini LEDs create picture accuracy for brighter highlights and deeper blacks
  • Fast performance for sharper picture with a7 AI Processor 4K Gen9
  • HDR10 Pro delivers enhanced detail and contrast
  • See it as the Director intended with FILMMAKER MODE(TM) with Ambient Light Technology
  • Easy access to game settings for smoother, optimized play
SKU: 50QNED75BUA
Deal Image
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
LG Memorial Day Savings Event
TV Trade-In Credit Image, Click to Learn More Button
Energy Guide
Picture (Panel)
Wide Color Gamut Dynamic QNED Color
Backlight Type Direct
Display Resolution 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
Display Type 4K QNED Mini LED
Refresh Rate 60Hz Native
Picture (Processing)
Dynamic Tone Mapping Yes
Filmmaker Mode Yes
HDR (High Dynamic Range) HDR10 / HLG
Picture Processor 7 AI Processor 4K Gen9
AI Upscaling 4K Super Upscaling
Gaming
VRR (Variable Refresh Rate) Yes (Up to 60Hz)
ALLM (Auto Low Latency Mode) Yes
Game Optimizer Yes
HGIG Mode Yes
Smart TV
Always Ready Yes
Matter Yes
Works with Apple Airplay2 Yes
AI Concierge Yes
USB Camera Compatible Yes
Game Service Yes
Music Service Yes
Home Office Yes
Google Cast built-in Yes
Works with Apple Home Yes
Content Partners Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV and more
Full Web Browser Yes
Works with Hey Google Yes
Home Hub Yes
Intelligent Voice Recognition Yes
LG Channels Yes
App Store Yes
ThinQ® Smart Technology Yes
Magic Remote Control Ready (requires AI Magic Remote)
Operating System (OS) webOS 26
Sports Alert Yes
Audio
Clear Voice Pro Yes (Auto Volume Leveling)
Wow Orchestra Yes
AI Sound AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
Audio Codec AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
Bluetooth Surround Ready Yes
LG Sound Sync Yes
Speaker Direction Down Firing
Speaker System 2.0 channel
Sound Mode Share Yes
Connectivity
Bluetooth® Support Yes (v 5.3)
Ethernet Input 1ea
HDMI Audio Return Channel eARC (HDMI 2)
HDMI Input 3ea (supports eARC, ALLM)
Simplink (HDMI CEC) Yes
IP Control Yes
RF Input (Antenna/Cable) 1ea
Smartphone Remote App Yes
TV Tuner ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
USB Input 1ea (v 2.0)
Wi-Fi Standard Yes (Wi-Fi 5)
Power
Annual Power Consumption 152
Power Consumption 82 W
Power Supply (Voltage, Hz) AC 120V, 50/60Hz
Standby Power Consumption Under 0.5W
Dimensions/Weights
TV Weight without Stand 18.1 lbs
Packaging Dimensions (WxHxD) 48.1" x 29.5" x 4.5"
Packaging Weight 23.1 lbs
Stand Width 35.5"
TV Dimensions with Stand (WxHxD) 43.8" x 28.0" x 9.1"
TV Dimensions without Stand (WxHxD) 43.8" x 25.6" x 2.8"
TV Weight with Stand 18.3 lbs
VESA Mounting (WxH) 300 x 200
Accessories Included
E-Manual Yes
Power Cable Yes
Quick Start Guide Yes
Remote Yes
Remote Control Battery Yes
Stand Yes
General
Country of origin Mexico
Diagonal 49.5"
Series QNED75B
Size 50"
Warranty
Limited Warranty 1 Year Parts & Labor
UPC 195174140680
Products specifications
SCREEN SIZE 50"
Resolution 4K
WiFi Connected No
Width 48.10
Height 29.50
Depth 4.50
Picture (Panel)
Backlight Type Direct
Display Type 4K QNED Mini LED
Refresh Rate 60Hz Native
Picture (Processing)
Dynamic Tone Mapping Yes
Filmmaker Mode Yes
Gaming
Game Optimizer Yes
HGIG Mode Yes
Smart TV
Always Ready Yes
Matter Yes
Works with Apple Airplay2 Yes
AI Concierge Yes
USB Camera Compatible Yes
Game Service Yes
Music Service Yes
Home Office Yes
Google Cast built-in Yes
Works with Apple Home Yes
Full Web Browser Yes
Works with Hey Google Yes
Home Hub Yes
LG Channels Yes
App Store Yes
ThinQ® Smart Technology Yes
Operating System (OS) webOS 26
Sports Alert Yes
Audio
Wow Orchestra Yes
Bluetooth Surround Ready Yes
LG Sound Sync Yes
Speaker Direction Down Firing
Speaker System 2.0 channel
Sound Mode Share Yes
Connectivity
Bluetooth® Support Yes (v 5.3)
Ethernet Input 1ea
Simplink (HDMI CEC) Yes
IP Control Yes
RF Input (Antenna/Cable) 1ea
Smartphone Remote App Yes
USB Input 1ea (v 2.0)
Wi-Fi Standard Yes (Wi-Fi 5)
Power
Annual Power Consumption 152
Power Consumption 82 W
Dimensions/Weights
Packaging Weight 23.1 lbs
Stand Width 35.5"
TV Weight with Stand 18.3 lbs
VESA Mounting (WxH) 300 x 200
Accessories Included
E-Manual Yes
Power Cable Yes
Quick Start Guide Yes
Remote Yes
Remote Control Battery Yes
Stand Yes
General
Country of origin Mexico
Diagonal 49.5"
Series QNED75B
Size 50"
Warranty
UPC 195174140680
Products specifications
SCREEN SIZE 50"