LG 50QNED70AUA
24913
50 Inch Class LG QNED AI QNED70A 4K Smart TV 2025
Features
  • Dynamic QNED Color
  • A thrilling watching experience powered by the Alpha 7 AI Processor Gen8
  • HDR10 Pro delivers a dramatic visual experience
  • See it as the Director intended with FILMMAKER MODE(TM)
  • Powerful Gameplay with LG Game Optimizer
  • Personalized Picture & Sound Wizard for a Customized Experience
  • Personalized search and recommendations
SKU: 50QNED70AUA
Deal Image
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
Turn Your LG QNED Into An XBOX
See Store for Details
TV Trade-In Credit Image, Click to Learn More Button
Energy Guide
Picture (Panel)
Wide Color Gamut Dynamic QNED Color
Backlight Type Direct
Display Resolution 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
Display Type 4K QNED
Refresh Rate 60Hz Native
Picture (Processing)
Dynamic Tone Mapping Yes
Filmmaker Mode Yes
HDR (High Dynamic Range) HDR10 / HLG
Picture Processor 7 AI Processor 4K Gen8
AI Upscaling 4K Super Upscaling
Gaming
VRR (Variable Refresh Rate) Yes (Up to 60Hz)
ALLM (Auto Low Latency Mode) Yes
Game Optimizer Yes
HGIG Mode Yes
Smart TV
Amazon Alexa (Built-in) Yes (Built-in)
Matter Yes
Works with Apple Airplay2 Yes
AI Concierge Yes
USB Camera Compatible Yes
Game Service Yes
Music Service Yes
Home Office Yes
Google Cast built-in Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with Apple Home Yes
Content Partners Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV and more
Full Web Browser Yes
Works with Hey Google Yes
Home Hub Yes
Intelligent Voice Recognition Yes
LG Channels Yes
App Store Yes
ThinQ® Smart Technology Yes
Magic Remote Control Built-In
Operating System (OS) webOS 25
Sports Alert Yes
Audio
Clear Voice Pro Yes (Auto Volume Leveling)
Wow Orchestra Yes
AI Sound 7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
Audio Codec AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
Bluetooth Surround Ready Yes
LG Sound Sync Yes
Speaker Direction Down Firing
Speaker System 2.0 Channel
Sound Mode Share Yes
Connectivity
SPDIF (Optical Digital Audio Out) 1ea
Bluetooth® Support Yes (v 5.0)
Ethernet Input 1ea
HDMI Audio Return Channel eARC (HDMI 2)
HDMI Input 3ea (supports eARC, ALLM)
Simplink (HDMI CEC) Yes
IP Control Yes
RF Input (Antenna/Cable) 1ea
Smartphone Remote App Yes
TV Tuner ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
USB Input 1ea (v 2.0)
Wi-Fi Standard Yes (Wi-Fi 5)
Power
Power Supply (Voltage, Hz) AC 120V, 50/60Hz
Standby Power Consumption Under 0.5W
Dimensions/Weights
TV Weight without Stand 21.6 lbs
Packaging Dimensions (WxHxD) 47.8" x 29.9" x 5.6"
Shipping Weight 26.9 lbs
Stand Width 38.7"
TV Dimensions with Stand (WxHxD) 44.2" x 28.0" x 9.3"
TV Dimensions without Stand (WxHxD) 44.2" x 25.7" x 2.7"
TV Weight with Stand 21.8 lbs
VESA Mounting (WxH) 200 x 200
Accessories Included
Remote Magic Remote MR25
E-Manual Yes
Power Cable Yes
Quick Start Guide Yes
Remote Control Battery Yes
Stand Yes
General
Country of origin Mexico
Diagonal 50"
Series QNED70A
Size 50"
Warranty
Limited Warranty 1 Year Parts & Labor
UPC 195174118429
Products specifications
Width 49.40
Height 29.90
Depth 6.00
SCREEN SIZE 50"
WiFi Connected No
Resolution 4K
Picture (Panel)
Backlight Type Direct
Display Type 4K QNED
Refresh Rate 60Hz Native
Picture (Processing)
Dynamic Tone Mapping Yes
Filmmaker Mode Yes
Gaming
Game Optimizer Yes
HGIG Mode Yes
Smart TV
Matter Yes
Works with Apple Airplay2 Yes
AI Concierge Yes
USB Camera Compatible Yes
Game Service Yes
Music Service Yes
Home Office Yes
Google Cast built-in Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with Apple Home Yes
Full Web Browser Yes
Works with Hey Google Yes
Home Hub Yes
LG Channels Yes
App Store Yes
ThinQ® Smart Technology Yes
Magic Remote Control Built-In
Operating System (OS) webOS 25
Sports Alert Yes
Audio
Wow Orchestra Yes
Bluetooth Surround Ready Yes
LG Sound Sync Yes
Speaker Direction Down Firing
Speaker System 2.0 Channel
Sound Mode Share Yes
Connectivity
Bluetooth® Support Yes (v 5.0)
Ethernet Input 1ea
Simplink (HDMI CEC) Yes
IP Control Yes
RF Input (Antenna/Cable) 1ea
Smartphone Remote App Yes
USB Input 1ea (v 2.0)
Wi-Fi Standard Yes (Wi-Fi 5)
Power
Dimensions/Weights
Shipping Weight 26.9 lbs
Stand Width 38.7"
TV Weight with Stand 21.8 lbs
VESA Mounting (WxH) 200 x 200
Accessories Included
Remote Magic Remote MR25
E-Manual Yes
Power Cable Yes
Quick Start Guide Yes
Remote Control Battery Yes
Stand Yes
General
Country of origin Mexico
Diagonal 50"
Series QNED70A
Size 50"
Warranty
UPC 195174118429
Products specifications
Width 49.40
Height 29.90
Depth 6.00
SCREEN SIZE 50"