LG 43UA7000PUB
24024
43 Inch Class LG UHD AI UA7000 4K Smart TV 2025
Features
  • Bring your favorite content to life in 4K resolution
  • A thrilling watching experience powered by the Alpha 7 AI Processor Gen8
  • Get instant access to over 350 free channels with LG Channels
  • Enjoy future platform updates for peace of mind
  • HDR10 Pro delivers a dramatic visual experience
  • Personalized Picture & Sound Wizard for a Customized Experience
  • See it as the Director intended with FILMMAKER MODE(TM)
SKU: 43UA7000PUB
Deal Image
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
Turn Your LG UHD Into An Xbox!
TV Trade-In Credit Image, Click to Learn More Button
Energy Guide
Picture (Panel)
Backlight Type Direct
Display Resolution 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
Display Type 4K UHD
Refresh Rate 60Hz Native
Picture (Processing)
Dynamic Tone Mapping Yes
Filmmaker Mode Yes
HDR (High Dynamic Range) HDR10 / HLG
Picture Processor 7 AI Processor 4K Gen8
AI Upscaling 4K Super Upscaling
Gaming
VRR (Variable Refresh Rate) Yes (Up to 60Hz)
ALLM (Auto Low Latency Mode) Yes
Game Optimizer Yes
HGIG Mode Yes
Smart TV
Amazon Alexa (Built-in) Ready (requires Magic Remote)
Matter Yes
Works with Apple Airplay2 Yes
AI Concierge Yes
USB Camera Compatible Yes
Game Service Yes
Music Service Yes
Home Office Yes
Google Cast built-in Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with Apple Home Yes
Content Partners Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV and more
Full Web Browser Yes
Works with Hey Google Yes
Home Hub Yes
Intelligent Voice Recognition Yes
LG Channels Yes
App Store Yes
ThinQ® Smart Technology Yes
Magic Remote Control Ready (requires Magic Remote)
Operating System (OS) webOS 25
Sports Alert Yes
Audio
Clear Voice Pro Yes (Auto Volume Leveling)
Wow Orchestra Yes
AI Sound 7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
Audio Codec AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
Bluetooth Surround Ready Yes
LG Sound Sync Yes
Speaker Direction Down Firing
Speaker System 2.0 Channel
Sound Mode Share Yes
Connectivity
SPDIF (Optical Digital Audio Out) 1ea
Bluetooth® Support Yes (v 5.0)
Ethernet Input 1ea
HDMI Audio Return Channel eARC (HDMI 2)
HDMI Input 3ea (supports eARC, ALLM)
Simplink (HDMI CEC) Yes
IP Control Yes
RF Input (Antenna/Cable) 1ea
Smartphone Remote App Yes
TV Tuner ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
USB Input 1ea (v 2.0)
Wi-Fi Standard Yes (Wi-Fi 5)
Power
Annual Power Consumption 163
Power Consumption 88 W
Power Supply (Voltage, Hz) AC 120V, 50/60Hz
Standby Power Consumption Under 0.5W
Dimensions/Weights
TV Weight without Stand 16.1 lbs
Packaging Dimensions (WxHxD) 41.5" x 26.0" x 5.6"
Packaging Weight 20.1 lbs
Stand Width 35.1"
TV Dimensions with Stand (WxHxD) 38.1" x 24.4" x 7.9"
TV Dimensions without Stand (WxHxD) 38.1" x 22.3" x 2.7"
TV Weight with Stand 16.3 lbs
VESA Mounting (WxH) 200 x 200
Accessories Included
Remote Standard Remote
E-Manual Yes
Power Cable Yes
Quick Start Guide Yes
Remote Control Battery Yes
Stand Yes
General
Country of origin Mexico
Diagonal 43.1"
Series UA70
Size 43"
Warranty
Limited Warranty 1 Year Parts & Labor
UPC 195174123607
Products specifications
Width 42.30
Height 25.70
Depth 5.60
SCREEN SIZE 43"
WiFi Connected No
Resolution 4K
Picture (Panel)
Backlight Type Direct
Display Type 4K UHD
Refresh Rate 60Hz Native
Picture (Processing)
Dynamic Tone Mapping Yes
Filmmaker Mode Yes
Gaming
Game Optimizer Yes
HGIG Mode Yes
Smart TV
Matter Yes
Works with Apple Airplay2 Yes
AI Concierge Yes
USB Camera Compatible Yes
Game Service Yes
Music Service Yes
Home Office Yes
Google Cast built-in Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with Apple Home Yes
Full Web Browser Yes
Works with Hey Google Yes
Home Hub Yes
LG Channels Yes
App Store Yes
ThinQ® Smart Technology Yes
Operating System (OS) webOS 25
Sports Alert Yes
Audio
Wow Orchestra Yes
Bluetooth Surround Ready Yes
LG Sound Sync Yes
Speaker Direction Down Firing
Speaker System 2.0 Channel
Sound Mode Share Yes
Connectivity
Bluetooth® Support Yes (v 5.0)
Ethernet Input 1ea
Simplink (HDMI CEC) Yes
IP Control Yes
RF Input (Antenna/Cable) 1ea
Smartphone Remote App Yes
USB Input 1ea (v 2.0)
Wi-Fi Standard Yes (Wi-Fi 5)
Power
Annual Power Consumption 163
Power Consumption 88 W
Dimensions/Weights
Packaging Weight 20.1 lbs
Stand Width 35.1"
TV Weight with Stand 16.3 lbs
VESA Mounting (WxH) 200 x 200
Accessories Included
Remote Standard Remote
E-Manual Yes
Power Cable Yes
Quick Start Guide Yes
Remote Control Battery Yes
Stand Yes
General
Country of origin Mexico
Diagonal 43.1"
Series UA70
Size 43"
Warranty
UPC 195174123607
Products specifications
Width 42.30
Height 25.70
Depth 5.60
SCREEN SIZE 43"