No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Filter system cleans and returns air to the kitchen
- Exhausts from the top or rear of the hood
- Incandescent cooktop lighting provides a bright and clear view of your cooking surface.
- Install your hood using a standard 3-prong, grounded outlet with the optional Power Cord Connection Kit (JXHC1, sold separately)
- The simple switches let you adjust fan speed and lighting with ease
| FILTER | |
| App Filter - Hood Type | Under Cabinet Hoods |
| App Filter - Venting Type | Recirculating |
| App Filter - Cabinet Width | Vent 30 in. (Standard) |
| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Black on Black |
| POWER / RATINGS | |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 2.5A |
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Non-Vented | Yes |
| Venting Type | Recirculating |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 19 lb |
| Overall Depth | 17.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 19 lb |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| FEATURES | |
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | 1 Incandescent |
| Light Controls | On/Off |
| Fan Controls | Rocker |
| CFM/ Sones Rating | 160/ 6.0 |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| Control Type | Rocker Switch |
| Blower Type | Internal |
| Removable Grease Filter(s) | Carbon |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Warranty Information: |
| TYPE | Under Cabinet |
| VENT | Non Ducted |
| ADA COMPLIANT | No |
| BLUETOOTH | No |
| Width | 29.88 |
| Color | BLACK |
| WiFi Connected | No |
GE(R) Non-Vented Standard Range Hood
#13517+
Save Up To An Extra 1200 On GEGE(R) 30" Wall-Mount Pyramid Chimney Hood
#13481+
Save Up To An Extra 1200 On GEGE(R) 36" Wall-Mount Pyramid Chimney Hood
#13459
Save Up To An Extra 1200 On GE