No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
- 1000 Watts (IEC-705 test procedure)
- Provide a built-in sensor in the upper microwave that automatically calculates and adjusts cooking times and power levels for favorite foods
- Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
- Clean your oven the way you want
- Durable design that handles heavy baking dishes with ease
- Set temperatures quickly and clean with little effort
- Easily see how your food is baking
- Even baking is assured with heat that covers more surface area
- Get full broil coverage and even browning from edge to edge
| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 6 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.7 Upper / 4.3 Lower |
| FILTER | |
| App Filter - Product Type | Wall Oven Microwave Oven Combination |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Cooking Technology | Microwave Only Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 27 in. |
| App Filter - Brillion Enabled | No |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Cleaning Type | Steam and Self-Clean |
| APPEARANCE | |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window (Lower) |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Design | Designer Style |
| POWER / RATINGS | |
| Bake Wattage | 2600W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 30A |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Hertz | 60 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 26.875 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Overall Width | 26.75 in |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Cutout Height (in) | 41.125 |
| Net Weight | 172 lb |
| Approximate Shipping Weight | 192 lb |
| Cutout Depth (in) | 23.5 |
| Depth with Door Open | 49.875 in |
| Overall Height | 42.375 in |
| Cutout Width (in) | 25 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 41-1/8 x 23-1/2 |
| FEATURES | |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1000 W |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Lower) 1 Halogen Interior Oven Light (Upper) Hidden Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element 8-Pass Broil Element |
| Configuration | Double Oven |
| Vent | Not Vented |
| Turntable Size | 16 in |
| Product Type | Double Oven Microwave Oven Combination |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks Embossed Rack Positions (Lower) |
| Cooking Technology | Microwave/Traditional |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Type | Dial Glass Touch |
| Style | Built-In |
| Sabbath Mode | Yes |
| OU Certified | No |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook Defrost Express Reheat |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Lower) |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal Control Lock Capability C° or F° Programmable Defrost Mode Delay Clean Option Delay Start Electronic Clock & Kitchen Timer Sabbath Mode |
| Power Levels | 10 |
| ADA COMPLIANT | No |
| BLUETOOTH | No |
| Width | 26.75, 36.00 |
| Color | STAINLESS STEEL |
| Height | 54.00, 42.38 |
| Depth | 34.00, 26.88 |
| WiFi Connected | No |
| Cleaning Type | Self Clean |
| Cooking Type | Thermal |
| Power Source | Electric |
GE(R) 24" Electric Single Self-Cleaning Wall Oven
#18478+
Save Up To An Extra 1200 On GEGE(R) 24" Electric Single Self-Cleaning Wall Oven
#19501+
Save Up To An Extra 1200 On GEGE(R) 24" Electric Single Self-Cleaning Wall Oven
#18087+
Save Up To An Extra 1200 On GEGE(R) 24" Double Wall Oven
#10332+
Save Up To An Extra 1200 On GEGE(R) 24" Double Wall Oven
#19337+
Save Up To An Extra 1200 On GE