No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Easily stores up to 185 12 oz. cans for maximum storage of your favorite beverages.
- Set temperature anywhere between 34-50 degrees and the beverage center will hold it precisely.
- 3 full-width adjustable glass shelves allow you to maximize usable space.
- Door can be installed to open left or right based on your needs.
- Easily see what is inside with our enhanced LED lighting.
- Built-in or freestanding installation offers a variety of placement options, including leg levelers for customizing to your height needs.
- LED digital control with white display.
- Monitor the ideal environment for your drinks and avoid lukewarm beverages with our audible door alarm that alerts you if the door is mistakenly left open.
- Sleek look to complement your room and beverage collection.
| Product Line | Beverage Center |
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Sourced |
| Color | Stainless Steel |
| Refrigerator | |
| Interior Lighting | LED |
| Maximum Temperature | 50 F |
| Minimum Temperature | 34 F |
| Shelf Material | Glass |
| Shelf Trim Material | Stainless Steel |
| Temperature Zones | Single |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Controls | |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Exterior | |
| Door Swing | Right Hinge |
| Dimensions and Volume | |
| Height With Hinge | 34 1/4" |
| Height Without Hinge | 34 1/16" |
| Width | 23 7/16" |
| Width of Cabinet | 23 7/16" |
| Depth of Cabinet | 21 7/16" |
| Depth With Door | 24 1/16" |
| Depth With Door 90° Open | 46 7/16" |
| Depth With Door and Handle | 26 3/16" |
| Can Capacity | 185 |
| Total Capacity | 5.4 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Installation | |
| Power Cord Length | 63" |
| General Specifications | |
| Annual Energy | 307 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 110.2 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Safety Certifications and Approvals | |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Color | STAINLESS STEEL |
| WiFi Connected | No |
| Factory Installed Icemaker | No |
| Capacity | 5.4 |
| Width | 23.37 |
| Height | 34.31 |
| Depth | 26.18 |
24" Under-Counter Wine Cooler
#22976+
Get Up To An Extra $1,000 Back5 Cu. Ft. Under-Counter Beverage Center
#22277+
Get Up To An Extra $1,000 Back24-inch Wide Undercounter Refrigerator - 5.1 cu. ft.
#21016+
Save Up To An Extra $400