No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Holds up to 57 wine bottles for maximum storage of your favorite wines.
- Set temperature anywhere between 41-64 degrees and the wine cooler will hold it precisely.
- Door can be installed to open left or right based on your needs.
- Wood trim wire racks add an elegant touch to complement your wine collection.
- Built-in or freestanding installation offers a variety of placement options, including leg levelers for customizing to your height needs.
- LED digital control with white display.
- LED interior lighting so you can easily see what's inside.
- High-quality seamless door with Low-E glass helps keep the wine cooler's temperature steady by blocking heat and UV rays, so your wine collection stays protected.
- Monitor the ideal environment for your wine with our audible door alarm that alerts you if the door is mistakenly left open.
- Save money and maximize energy efficiency.
| Product Line | Wine Storage |
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Sourced |
| Color | Stainless Steel |
| Refrigerator | |
| Interior Lighting | LED |
| Maximum Temperature | 64 F |
| Minimum Temperature | 41 F |
| Shelf Material | Wire |
| Temperature Zones | Single |
| Number of Adjustable Shelves | 5 |
| Controls | |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Exterior | |
| Door Swing | Reversible |
| Lock | No |
| Dimensions and Volume | |
| Height With Hinge | 34 1/4" |
| Height Without Hinge | 34 1/16" |
| Width | 23 7/16" |
| Width of Cabinet | 23 7/16" |
| Depth of Cabinet | 21 7/16" |
| Depth With Door | 24 1/16" |
| Depth With Door 90° Open | 46 7/16" |
| Depth With Door and Handle | 26 3/16" |
| Bottle Capacity | 57 |
| Total Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| General Specifications | |
| Annual Energy | 157 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 110.2 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Color | STAINLESS STEEL |
| WiFi Connected | No |
| Factory Installed Icemaker | No |
| Width | 23.37, 20.00 |
| Height | 34.31, 36.00 |
| Depth | 26.18, 30.00 |
| Capacity | 5.3 |
15" Undercounter Wine Center with Towel Handle Bar
#21080+
Save Up To An Extra $40024-inch Wide Undercounter Wine Center with 46-Bottle Wine Storage
#21007+
Save Up To An Extra $40024" Panel-Ready Undercounter Wine Cellar
#16913+
Get Up To $3000 Back Save Up To An Extra $400