No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Total Convection gives you maximum versatility in the kitchen, powering cooking modes like Air Fry, No Preheat, Slow Cook, Convection Bake, Steam Bake, Convection Roast, Steam Roast, Air Sous Vide and more!
- Eliminates time wasted waiting on your oven to heat up - simply place your food in the cold oven and get to meal time, in no time. * No Preheat is best used for single-rack baking of frozen or pre-made items and food that needs to cook for longer than 10 minutes.
- Make healthier and delicious meals for your entire family - right in your oven.
- This cooktop has five elements designed to handle all of your cooking needs, including our powerful 18k BTU Quick Boil Burner and center oval burner - perfect for griddles.
- Your food cooks slowly and at a lower temperature (as low as 100(degree) F), allowing you to lock in moisture and flavor without over or undercooking your food.
- Air Sous Vide cooking uses precisely controlled temperature and airflow to lock in flavor and moisture to cook foods to the finish temperature you want.
- A light, 30-minute oven cleaning that's chemical-free, odor-free and fast.
- Experience faster boil times and more powerful cooking with the 18,000 BTU burner.
- With Steam Bake, steam evenly circulates throughout the oven cavity, resulting in breads and muffins that rise higher and are light and fluffy.
- Steam Roast uses moisture to make perfectly crispy and tender meats and vegetables that are roasted to perfection.
- Cook more at once with 5.1 cu.ft of oven capacity.
- Our redesigned Store-More(TM) Storage drawer is now even wider - allowing you to store any unused oven racks or baking trays.
- Resists fingerprints and cleans easily.
- Moving heavy pots and pans across the cooktop is easier with continuous edge-to-edge grates.
- Cleaning your cooktop is easier with removable, dishwasher safe burner caps.
| Product Line | Gas Range |
| Power Type | NG |
| Size | 30" |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Springfield |
| Color | Stainless Steel |
| Cooktop | |
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Grate Style | Individual |
| Sealed Burners | Yes |
| Total Number of Burners | 5 |
| Cooktop Performance | |
| Right Front Element Burner | 18000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 14000 BTU |
| Left Rear Element Burner | 10000 BTU |
| Center Rear Element Burner | 10000 BTU |
| Cooking Controls | |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Broil | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Lockout | Yes |
| No Preheat | Yes |
| Numerical Keypad | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Slow Cook | Yes |
| Start | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Cooking Controls Function | |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| Oven | |
| Bake Element | 18000 BTU |
| Broil Element | 1400 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 1000 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Drawer | |
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Drawer Type | Storage |
| Controls | |
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Display | |
| Control Location | Rear |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Dimensions and Volume | |
| Minimum Height | 46 3/4" |
| Maximum Height | 47 3/4" |
| Width | 30" |
| Depth | 26" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 17 5/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.1 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 12 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Installation | |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| General Specifications | |
| Product Weight | 190 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Safety Certifications and Approvals | |
| CSA Listed | Yes |
| Color | STAINLESS STEEL |
| WiFi Connected | No |