No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Our new MatteGuard(TM) surface reduces visible scratching by 5X, helping your cooktop stay looking newer for longer. * Frigidaire standard glass surface versus MatteGuard surface using IEC 60068-2-70 testing procedure.
- Unlike traditional electric and gas cooktops, Induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler, allowing you to clean up spills and splatters while you cook.
- Our 3,600-Watt PowerPlus(R) Burner combines power and precision - boiling water 50% faster than gas, while offering the precision and responsiveness of induction cooking. * 11" induction right front element, 6 qt./10" diameter pot, 1 qt. tepid water compared to 18,000 BTU gas right front burner.
- Allows for simultaneous control of two elements, perfect for a griddle pan or large pot.
- Speed up your time to boil with Power Boost - available on all burners.
- The integrated touch-control panel offers a sleek and seamless design, and when in use, allows you to adjust the heat with a simple swipe of your finger.
- Induction goes from a powerful boil to a low simmer, almost immediately.
- Induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler.
- We promise that your new 30" Frigidaire induction cooktop will fit your existing countertop cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you for cabinet modification costs up to $100. * Via mail-in rebate. See https://www.Frigidaire.com/FitPromise for additional information.
- Use less energy while you cook with energy-efficient induction technology which heats the pan directly, so it loses less heat during the cooking process.
- Most stainless steel and cast-iron cookware compatible with induction elements. Rule of thumb: if a magnet sticks to the bottom of the cookware, it's induction compatible.
- Cooktops are approved for installation above any of our Frigidaire or Frigidaire Gallery Single Electric Wall Ovens.
| Product Line | Induction Cooktop |
| Power Type | Electric 240v |
| Size | 30" |
| Installation Type | Built-In |
| Factory | Rayong |
| Color | Stainless Steel |
| Cooktop | |
| Auto Pan Detect | Yes |
| Bridge Element Location | Left |
| Cooking Surface Type | Smooth - MatteGuard™ |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Total Number of Burners | 4 |
| Bridge On Indicator Light | Yes |
| Cooktop Performance | |
| Right Front Element Burner Size | 8" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Center Rear Element Burner Size | 8" |
| Right Front Element Burner | 2,300 / 3,600 Watts (Boost) |
| Left Front Element Burner | 1,800 / 2,600 Watts (Boost) |
| Left Rear Element Burner | 1,800 / 2,600 Watts (Boost) |
| Center Element Burner | 2,300 / 3,600 Watts (Boost) |
| Cooking Controls | |
| Kitchen Timer | Yes |
| On / Off (for each element) | Yes |
| Power | Yes |
| TempLock | Yes |
| Cooking Zone Power Level Slide | Yes |
| Serve Warm | Yes |
| Controls | |
| Control Lock | Yes |
| Display | |
| Control Location | Front |
| Display Interface Color | Red |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 2 7/8" |
| Width | 30 5/8" |
| Depth | 21 3/8" |
| Cutout Height | 3 5/8" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Minimum Cutout Depth | 19 5/8" |
| Maximum Cutout Width | 29 7/8" |
| Maximum Cutout Depth | 20 1/2" |
| Electrical Specifications | |
| Connected Load @ 240V | 7.2 kW |
| Minimum Circuit Required | 30 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| General Specifications | |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 39 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| RoHS | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Color | STAINLESS STEEL, BLACK |
| WiFi Connected | No |
| Number of Elements | 4 |
| Width | 30.62 |
| Height | 2.88 |
| Depth | 21.38 |