No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- With five elements, this cooktop is designed to handle all of your cooking needs, including our powerful 3,200-Watt EvenTemp(TM) Element, a versatile 2-in-1 Dual Element, and convenient Keep Warm Zone.
- Sleek LED knobs illuminate when in use, so you always know which element is on.
- We promise that your new 36" Frigidaire electric cooktop will fit your existing countertop cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you for cabinet modification costs up to $100. * Via mail-in rebate. See https://www.Frigidaire.com/FitPromise for additional information.
- Experience fast, even heat with our 3,200-Watt EvenTemp(TM) element-reducing hot and cold spots for consistent results every time.
- Expands from 9" to 12" to accommodate larger pots or cookware.
- Easily wipe away spills from the smooth glass cooktop.
- Controls that are located on the front of the cooktop allow you to adjust the temperature without reaching over hot items.
- Keeps food warm until everything - and everyone - is ready.
- Cooktops are approved for installation above any of our Frigidaire electric wall ovens.
| Product Line | Electric Cooktop |
| Power Type | Electric 240v |
| Size | 36" |
| Installation Type | Built-In |
| Factory | Rayong |
| Color | Stainless Steel |
| Cooktop | |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Performance | |
| Right Front Element Burner Size | 6" |
| Right Rear Element Burner Size | 7" |
| Left Front Element Burner Size | 6" |
| Left Rear Element Burner Size | 9" |
| Center Rear Element Burner Size (Small) | 9" |
| Center Rear Element Burner Size (Large) | 12" |
| Right Front Element Burner | 1200 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1800 Watts |
| Left Front Element Burner | 1200 Watts |
| Left Rear Element Burner | 3200 Watts |
| Center Rear Element Burner (Small) | 1800 Watts |
| Center Rear Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Display | |
| Control Location | Front |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 2 5/8" |
| Width | 36 3/4" |
| Depth | 21 3/8" |
| Cutout Height | 5" |
| Minimum Cutout Width | 33 7/8" |
| Minimum Cutout Depth | 19 1/8" |
| Maximum Cutout Width | 36 1/8" |
| Maximum Cutout Depth | 20 1/2" |
| Electrical Specifications | |
| Amps @ 240 Volts | 43.3 Amps |
| Connected Load @ 240V | 10.4 kW |
| Minimum Circuit Required | 50 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| General Specifications | |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 35 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Installation | |
| Installed Over a Wall Oven | Yes |
| Power Supply Connection Location | Right Center |
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Color | STAINLESS STEEL |
| WiFi Connected | No |
| Width | 21.38 |
| Height | 36.75 |
| Depth | 2.62 |
| Number of Elements | 5 |