No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Find a place for everything with our spacious interior storage solutions designed for busy families.
- Your fruits and vegetables will stay fresher with our crisper drawer.
- Save money and maximize energy efficiency.
- Easily see what is inside with our enhanced LED lighting.
- Door can be installed to open left or right based on your needs.
- Enjoy the flexibility of later adding an ice maker without sacrificing valuable freezer space thanks to our optional slim ice maker.
- Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 38(degree)F to 110(degree)F
| Product Line | Top Freezer Refrigerator |
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 16 |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Sourced |
| Color | Stainless Steel |
| Refrigerator | |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | Yes |
| Deli Drawer | No |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Manual |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Other Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 1 |
| Freezer | |
| Automatic Defrost | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Interior Lighting | None |
| Manual Defrost | No |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Door Bins | 2 |
| Total Number of Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Ice Maker | |
| Ice Maker Ready | Yes |
| Garage Ready | |
| Garage Ready | Yes |
| Controls | |
| Control Location | Top Center of Fresh Food |
| Digital Display | No |
| Sabbath Mode | No |
| Exterior | |
| Door Finish | Smooth |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Right Bottom Rear |
| Dimensions and Volume | |
| Height With Hinge | 64 9/10" |
| Width | 27 9/16" |
| Width of Cabinet | 27 9/16" |
| Width With Doors 90° Open | 27 61/64" |
| Depth of Cabinet | 25 19/32" |
| Depth With Door | 28 9/16" |
| Depth With Door 90° Open | 53 57/64" |
| Depth With Door and Handle | 28 9/16" |
| Freezer Capacity | 3.67 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 12.36 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 16.03 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| General Specifications | |
| Annual Energy | 347 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 135 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Accessories | |
| Optional Ice Maker Kit | IMKT2026 |
| Color | STAINLESS STEEL |
| Height | 64.90 |
| Width | 27.56 |
| Depth | 28.56 |
| WiFi Connected | No |
| Counter Depth | No |
| Capacity | 12.36 |
| Factory Installed Icemaker | Yes, No |
12 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Apartment-Size Refrigerator
#16178+
10 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Apartment-Size Refrigerator
#16995+
12 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Apartment-Size Refrigerator
#15656+
12 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Apartment-Size Refrigerator
#16858+