No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Save money and maximize energy efficiency.
- Keep your fruits and vegetables fresh in our humidity-controlled crisper drawers.
- Easily adjust shelves up and down to create more space for taller items.
- Clear refrigerator door bins offer additional storage and organization, with gallon door bins that provide convenient storage for larger containers.
- Door can be installed to open left or right based on your needs.
- Never defrost your refrigerator or freezer again.
- Easily select options with the touch of a button, enabling more precise temperature control than a knob.
| Product Line | Top Freezer Refrigerator |
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Sourced |
| Color | White |
| Refrigerator | |
| Crisper Color | Clear |
| Deli Drawer | No |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Sliders |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Other Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 2 |
| Freezer | |
| Automatic Defrost | Yes |
| Baskets / Bins Color | Clear |
| Baskets / Bins Material | Plastic |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Ice Maker | |
| Ice Maker | No |
| Garage Ready | |
| Garage Ready | No |
| Controls | |
| Control Location | Top Center of Fresh Food |
| Digital Display | No |
| Exterior | |
| Door Finish | Smooth |
| Rear Rollers | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Height With Hinge | 59 4/5" |
| Height Without Hinge | 58 2/5" |
| Width | 24" |
| Width of Cabinet | 24" |
| Width With Doors 90° Open | 25" |
| Depth of Cabinet | 25 3/5" |
| Depth With Door | 28 9/10" |
| Depth With Door 90° Open | 50 3/4" |
| Depth With Door and Handle | 28 9/10" |
| Freezer Capacity | 3.1 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 8.4 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 11.5 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| General Specifications | |
| Annual Energy | 311 kWh |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 132.05 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | No |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ENERGY STAR Most Efficient | No |
| UL Listed | Yes |
| Color | WHITE |
| WiFi Connected | No |