No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Keep produce fresher longer, so you waste less and save money. Unlike other crispers, ours offers a seal that blocks out dry air from entering your crisper.
- An impressive interior storage capacity that can easily fit up to 25 bags of groceries. * As determined using standard size paper grocery bags.
- Easily organize your family's favorite foods with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your refrigerator.
- Gain additional space for larger containers and baking dishes with our edge-to-edge adjustable glass shelving.
- Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 45(degree)F to 110(degree)F.
- Our large bins offer more door storage, without sacrificing valuable shelf space.
- Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout the fresh food and freezer.
- Save money and maximize energy efficiency.
- Resists fingerprints and cleans easily.
- Easily see what is inside with our enhanced LED lighting.
- Performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresher longer.
- Product complies with the Americans with Disabilities Act. * Under the Uniform Federal Accessibility Standards for side reach to operable parts.
| Product Line | Side-By-Side Refrigerator |
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Juarez |
| Color | Stainless Steel |
| Dispenser | |
| Crushed Ice | No |
| Cube Ice | No |
| Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Refrigerator | |
| Air Filter Included | Yes |
| Air Filtration | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | Yes |
| Deli Drawer | No |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Manual |
| Interior Lighting | LED |
| Produce Keeper Ready | No |
| Produce Keeper Included | No |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | No |
| Number of Adjustable 2 Liter Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 2 |
| Total Number of Door Bins | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Number of Crispers | 2 |
| Freezer | |
| Automatic Defrost | Yes |
| Baskets / Bins Color | Clear |
| Door Bin Color | Clear |
| Interior Lighting | LED |
| Pizza / Ice Cream Shelf | No |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| Number of Fixed Door Bins | 5 |
| Total Number of Door Bins | 5 |
| Number of Fixed Shelves | 4 |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Ice Maker | |
| Ice Maker | No |
| Ice Maker Ready | No |
| Garage Ready | |
| Garage Ready | Yes |
| Controls | |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | No |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Exterior | |
| Counter-Depth | No |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | No |
| Water Inlet Location | Right Bottom Rear |
| Dimensions and Volume | |
| Height With Hinge | 69 7/8" |
| Height Without Hinge | 68 5/8" |
| Width | 36 1/8" |
| Width of Cabinet | 35 7/8" |
| Depth of Cabinet | 28 3/4" |
| Depth With Door | 33 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 50" |
| Depth With Door and Handle | 35 7/8" |
| Freezer Capacity | 9.36 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 17.04 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 26.4 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| General Specifications | |
| Annual Energy | 524 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 278.35 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant* | Yes |
| *ADA Compliant Disclaimer | Accessibility pursuant to Uniform Federal Accessibility Standards (UFAS) |
| cUL Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
This Frigidaire 36" 26 cu. ft. Standard-Depth Side-by-Side refrigerator offers CrispSeal
CrispSeal Crispers
Keep produce fresher longer, so you waste less and save money. Unlike other crispers, ours offers a seal that blocks out dry air from entering your crisper.
Impressive Storage Capacity
An impressive interior storage capacity that can easily fit up to 25 bags of groceries.
Flexible Interior Organization
Easily organize your family's favorite foods with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your refrigerator.
Edge-to-Edge Glass Shelving
Gain additional space for larger containers and baking dishes with our edge-to-edge adjustable glass shelving.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 45 degrees F to 110 degrees F.
Large Door Bin Storage
Our large bins offer more door storage, without sacrificing valuable shelf space.
EvenTemp Cooling System
Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout the fresh food and freezer.
ENERGY STAR Certified
Save money and maximize energy efficiency.
Smudge-Proof Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Bright LED Lighting
Easily see what is inside with our enhanced LED lighting.
PureAir Ultra II Air Filter
Performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresher longer.
ADA Compliant
Product complies with the Americans with Disabilities Act.
Approximate Dimensions (Inches)
Height: 69 7/8
Width: 36 1/8
Depth: 35 7/8
| Color | STAINLESS STEEL |
| WiFi Connected | No |
| Factory Installed Icemaker | No |
| Counter Depth | No |
| Width | 35.90 |
| Height | 68.60 |
| Depth | 33.40 |
| Capacity | 9.36, 26.4 |
22 Cu. Ft. 36" Counter Depth Side by Side Refrigerator
#16049
22 Cu. Ft. 33" Standard Depth Side by Side Refrigerator
#15983
22 Cu. Ft. 36" Counter Depth Side by Side Refrigerator
#16011
Get Up To An Extra $1,000 Back22 Cu. Ft. 36" Counter Depth Side by Side Refrigerator
#16012
Get Up To An Extra $1,000 Back22 Cu. Ft. 33" Standard Depth Side by Side Refrigerator
#16047