No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Get extra space for all your most used items. Store yogurt, beer, or even frozen pizzas with the middle drawer that can be a refrigerator or a freezer.
- Store more with clever organization solutions that maximize usable space, including in-door condiment storage, a flip-up shelf, and SnackZones.
- Keep produce fresher longer with our advanced crisper technology that automatically removes excess moisture and blocks out dry air to help prevent spoiling.
- Keep safer, great-tasting water flowing and reduce up to 99% of contaminants while cutting back on plastic and the cost of bottled water with our water filter. * For complete list of contaminants, please see Performance Data Sheet on Frigidaire.com.
- Our adjustable gallon-size bins are designed to store more, so you can fit a variety of items like condiments and milk.
- Easily access more of your favorites - reach up to 75% of your food with only one door open and get extra long bins that can store more than ever before.
- Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator.
- Save money and maximize energy efficiency.
- Get a clear, bright view of your interior offering you better visibility to reach your family's favorites with our LED lighting.
- Resists fingerprints and cleans easily.
- Our air filter performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresh for longer.
- Ensures your doors close gently and quietly.
| Product Line | French Door Refrigerator |
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 26.3 |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Rayong |
| Color | Fingerprint-Resistant Stainless Steel Look |
| Dispenser | |
| Crushed Ice | No |
| Cube Ice | Yes |
| Dispenser | Yes |
| Dispenser Location | External |
| Dispenser Height | 10 2/5" |
| Light Control | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Refrigerator | |
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | No |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Produce Keeper Ready | Yes |
| Produce Keeper Included | No |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Gallon Plus Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Fixed Gallon Plus Door Bins | 2 |
| Number of Other Door Bins | 1 |
| Total Number of Door Bins | 6 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 2 |
| Freezer | |
| Auto Close Drawer | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Basket Divider | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Drawer Color | White |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| Number of Pull Out Shelves | 1 |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Ice Maker | |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Fresh Food Section |
| Ice Shape | Pyramid |
| Second Ice Maker | No |
| Convertible Compartment | |
| Adjustable Drawer Divider | No |
| Control Location | Dispenser |
| Convertible Drawer | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Temperature Range | -6° to 45°F |
| Controls | |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Water Filter Indicator | Yes |
| Exterior | |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter-Depth | No |
| Door Finish | Smooth |
| Door Stops | Yes |
| Front Rollers | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Height With Hinge | 70 1/5" |
| Height Without Hinge | 69 1/10" |
| Width | 36" |
| Width of Cabinet | 35 7/10" |
| Width With Doors 90° Open | 45 7/10" |
| Depth of Cabinet | 29 7/10" |
| Depth With Door | 34 3/5" |
| Depth With Door 90° Open | 51 4/5" |
| Depth With Door and Handle | 36 4/5" |
| Depth With Drawer Open | 53 4/5" |
| Convertible Zone Capacity | 3.2 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 7.3 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 15.8 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 26.3 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| General Specifications | |
| Annual Energy | 721 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Dual Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 335 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Safety Certifications and Approvals | |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 70.20, 70.2 |
| Width | 36.00, 36, 36 |
| Depth | 29.70, 29.7 |
| Factory Installed Icemaker | Yes |
| WiFi Connected | No |
| Counter Depth | No |
| Capacity | 26.3 |
| Color | STAINLESS STEEL |