No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Quickly move odors and steam away from the cooktop's surface with three levels of ventilation that recirculate air up to 350 cubic feet per minute (CFM).
- When using the fans to circulate air, on the lower setting the sones rating is 3.0, equivalent to a face-to-face conversation. The maximum fan sones rating is 5.5, equivalent to busy restaurant.
- Designed for outdoor (ducted) or indoor (non-ducted) vented installations
- Get a clearer view of your cooktop with two LED lights that illuminate the cooking surface.
- Easy to remove, dishwasher safe aluminum mesh filters trap particles and helps reduce odors
- Easily select fan speed or lighting level with simple push button controls
- Features a sleek, stainless steel finish and professional-looking design.
- Enjoy fresher air with the replaceable carbon charcoal recirculation filter, which captures odors and helps filter recirculated air from the exhaust fan.
- Includes all necessary components for installation, such as a damper, mounting hardware, and flexible ductwork.
- For kitchens that require more height, you can purchase an additional 10' chimney extension.
| Product Line | Wall Mount |
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 30" |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Factory | Sourced |
| Color | Stainless Steel |
| Ventilation System | |
| Ductless Vent | Yes - Out of the Box |
| Exhaust Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Flow Capacity | 350 CFM |
| Minimum Air Flow Capacity | 240 CFM |
| Maximum Sones Rating | 5.5 sone |
| Charcoal Filter Included | Yes |
| Surface Light System | |
| Lighting Type | LED |
| Number of Lights | 2 |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 30" |
| Height With Flue Extension | 45" |
| Width | 29 1/2" |
| Depth | 17 23/32" |
| Duct Diameter | 6" |
| Electrical Specifications | |
| Amps @ 120 Volts | 1.75 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Watts @ 120 Volts | 210 Watts |
| General Specifications | |
| Product Weight | 47 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Safety Certifications and Approvals | |
| ETL Listed | Yes |
| Color | STAINLESS STEEL |
| WiFi Connected | No |
| Width | 13.00 |
| Height | 18.00 |
| Depth | 32.00 |