No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Effortlessly convert your freezer to a refrigerator for ultimate flexibility whether you're hosting a gathering or just need extra space.
- Find a place for everything with our spacious interior storage solutions designed for busy families including generous door bins, 2 clear drawers and 4 full-width glass shelves.
- Place this unit in your garage without worry. As a freezer, this unit is designed to perform in temperatures ranging from 0(degree)F to 110(degree)F. As a refrigerator, it performs in temperatures ranging from 38(degree)F to 110(degree)F.
- Our adjustable large bins offer more door storage and organization, without sacrificing valuable shelf space.
- Save money and maximize energy efficiency.
- Quickly chill or freeze foods to lock in peak freshness - set this option before unloading groceries to temporarily drop the fridge or freezer to its coldest temperature.
- Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator.
- Monitor the ideal environment for your frozen foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the temperature rises.
- Keep food frozen for two days if there is a power outage with our superior tight seal that locks in cold air.
- Know at a glance that your freezer is keeping your favorites safely frozen and fresh with our power-on indicator light.
- Doors can be installed to open left or right based on your needs.
| Product Line | Upright Freezer |
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Sourced |
| Color | White |
| Freezer | |
| Convertible | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Baskets / Bins Color | Clear |
| Baskets / Bins Material | Plastic |
| Door Bin Color | Clear |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Adjustable Door Bins | 4 |
| Number of Baskets / Bins | 2 |
| Total Number of Door Bins | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Garage Ready | |
| Garage Ready | Yes |
| Controls | |
| Cold Boost | Yes |
| Control Location | External |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| High Temp Alarm | Yes |
| Power-On Indicator | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Exterior | |
| Door Finish | Smooth |
| Door Stops | Yes |
| Door Swing | Reversible |
| Rear Rollers | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Height With Hinge | 66 5/8" |
| Width | 29 11/16" |
| Depth With Door | 32 13/16" |
| Freezer Capacity | 21 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| General Specifications | |
| Annual Energy | 493 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 141 lbs |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Performance Certifications and Approvals | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Color | WHITE |
| WiFi Connected | No |
| Width | 29.69 |
| Depth | 32.81 |