No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Quickly move odors and steam away from the cooktop's surface with two levels of ventilation that recirculate air up to 220 CFM.
- Incandescent lighting helps with cooktop visibility.
- Enjoy fresher air with the replaceable carbon charcoal recirculation filter, which captures odors and helps filter recirculated air from the exhaust fan.
- Easily clean the aluminum grease filter by putting it in the dishwasher.
- Designed to fit a variety of installation needs, it can be configured for ducted or ductless venting.
| Product Line | Under Cabinet |
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 30" |
| Installation Type | Under Cabinet |
| Factory | Sourced |
| Color | Stainless Steel |
| Ventilation System | |
| Ventilation Options | Convertible |
| Ducted Vent | Optional (See Manual) |
| Ductless Vent | Yes - Out of the Box |
| Exhaust Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Flow Capacity | 230 CFM |
| Minimum Air Flow Capacity | 170 CFM |
| Maximum Sones Rating | 4.3 sone |
| Minimum Sones Rating | 1.7 sone |
| Grease Filter Included | Yes |
| Grease Filter Quantity | 1 |
| Grease Filter Type | Aluminum Mesh |
| Grease Filter Dishwasher Safe | Yes |
| Charcoal Filter Included | Yes |
| Charcoal Filter Quantity | 1 |
| Controls | |
| Control Type | Rocker Switch |
| Surface Light System | |
| Lighting Type | Incandescent |
| Number of Lights | 1 |
| Number of Light Settings | 1 |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 5" |
| Width | 30" |
| Depth | 18 5/8" |
| Electrical Specifications | |
| Voltage Rating | 120 V |
| Installation | |
| Duct Exit Location | Top |
| Hardwired | Yes |
| Power Supply Connection Type | Hard Wired |
| General Specifications | |
| Product Weight | 13 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Certifications and Approvals | |
| ADA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Color | STAINLESS STEEL |
| WiFi Connected | No |