No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
Dual Zone Storage – Keep white and sparkling wines chilled between 41°F and 50°F in the upper compartment while storing red wines between 50°F and 64°F in the lower zone.
ADA Compliant Design – 32" height allows installation under ADA-compliant counters for accessible placement.
Built-In or Freestanding Installation – Designed for undercounter installation or standalone use to fit a variety of spaces.
28 Bottle Capacity – Interior accommodates up to 28 standard Bordeaux bottles or 22 wider Burgundy-style bottles.
Stainless Steel Exterior – Durable 304-grade stainless steel cabinet offers a clean, professional look.
Glass Door with Stainless Trim – Double tempered glass door provides full visibility while maintaining safe internal temperatures.
Digital Thermostat & Display – Electronic controls provide precise temperature management with an easy-to-read display in Celsius or Fahrenheit.
Factory Installed Lock – Secure your collection with a keyed lock and included keys.
| Height | 31.63" |
| Width | 17.94" |
| Depth | 23.5" |
| Capacity | 3.3 cu. ft. |
| Bottle Capacity | 28 Bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| Voltage | 115V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 1.25 |
| Weight | 95 lbs |
| Number of Zones | 2 |
| Temperature Range | 41°F – 64°F |
| Door Swing | Right Hinge (Reversible) |
| Shelves | 4 Adjustable Wood Shelves |
| Interior Light | Yes |
| Thermostat | Digital |
| Fan | Interior and Exterior |
| Electrical Safety | ETL, ETL-C, ETL-S |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101058436 |
| Color | STAINLESS STEEL |