No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
- Uses lower heat to be gentler on the environment and your clothes
- Remove wrinkles and quickly refresh items
- Dry more items in one load with extra large capacity
- Alternates directions during drying to reduce wrinkling/tangling of garments and improve overall performance
- Perfectly dry every item with tailored cycles for towels, denim, delicates and more
- Get a perfect dry in any space with our Condensation Dryer that allows for ventless installation. Direct drain kit included
- Get a perfect dry in any space with a reversible door, power pass-through and ventless drying
- Electrolux dryers meet strict criteria to guarantee high-quality energy efficient performance
- Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts. * One-year standard parts warranty plus an additional year with product registration within 60 days of purchase. See limited warranty for details.
| Product Line | Dryer |
| Power Type | Electric 240v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Siewierz |
| Color | White |
| Dryer | |
| Balanced Dry System | No |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Dryness Level Selections | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Moisture Sensor | Yes |
| Dryer Cycles | |
| Cycle Count | 12 |
| Activewear | Yes |
| Casual | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Instant Refresh | Yes |
| Jeans | Yes |
| Mixed Load | Yes |
| My Favorite | Yes |
| Normal | Yes |
| Timed Dry Time | Yes |
| Towels | Yes |
| Dryer Options | |
| Energy Saver | Yes |
| Drying Temperatures | |
| Low | Yes |
| High | Yes |
| Dryness Level | |
| High | Yes |
| Normal | Yes |
| Damp | Yes |
| Less | Yes |
| Controls | |
| Cancel | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Estimated Time Remaining | Yes |
| How to Cancel | Key Combination |
| Pause Function | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Start | Yes |
| Exterior | |
| Door Latch | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 33 1/2" |
| Width | 23 5/8" |
| Depth | 24" |
| Depth With Door 90° Open | 42" |
| Dryer Drum Capacity | 4 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Connection Location | Top Center |
| Voltage Rating | 240 V |
| Energy Data | |
| Combined Energy Factor (CEF) | 2.68 |
| kWh/cycle | 1.17 kWh |
| kWh/year | 330 kWh |
| Installation | |
| Receptacle for Electrical Pass Through | Yes |
| Stackable | Yes |
| Ventilation Type | Ventless |
| General Specifications | |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 178.6 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Performance Certifications and Approvals | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Accessories | |
| Dryer Stacking Kit Capable | Yes |
| Dryer Stacking Kit Included | No |
| Optional Stacking Kit Part Number | STACKIT24W with pull out folding table, or STACKIT24C basic stacking kit |
| Steam Cycle | Yes, No |
| Power Source | Electric |
| Stackable | Yes |
| VENT | Ventless |
| WiFi Connected | No |
| ADA COMPLIANT | No |
| BLUETOOTH | No |
| Color | WHITE |
| Height | 35.00, 33.50 |
| Width | 25.00, 23.62 |
| Depth | 28.00, 24.00 |
| Number of Burners | No |
| ENERGY STAR QUALIFIED | Yes |
| Capacity | 4.0, 4 |
Front Load Perfect Steam(TM) Electric Dryer with Balanced Dry(TM) and Instant Refresh - 8.0 Cu. Ft.
#12413+
Get Back $100 On ElectroluxFront Load Perfect Steam(TM) Electric Dryer with Instant Refresh - 8.0 Cu. Ft.
#12014+
Get Back $100 On ElectroluxFront Load Electric Dryer - 8.0 Cu. Ft.
#12219+
Get Back $100 On ElectroluxFront Load Perfect Steam(TM) Electric Dryer with Instant Refresh - 8.0 Cu. Ft.
#10752+
Get Back $100 On ElectroluxFront Load Perfect Steam(TM) Electric Dryer with Balanced Dry(TM) and Instant Refresh - 8.0 Cu. Ft.
#12601+
Get Back $100 On Electrolux