No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
Relax in style with the Relaxer Taupe Lay Flat Power Recliner, designed for unparalleled comfort and convenience. Its Taupe upholstery provides a timeless look, while the hand wand-operated lay-flat power recline and zero-gravity position ensure the ultimate lounging experience. The heated back adds a touch of luxury, perfect for cozy evenings. Stay connected with the built-in USB charging port, and enjoy enduring support thanks to the individually wrapped pocketed coil seating encased in foam. Built for durability, the steel seat box construction ensures lasting strength. Proudly made in the USA, this recliner is a perfect blend of quality and comfort.
Features:
Taupe finished upholstery
Hand wand operated lay flat power recline
Zero gravity position
Heated back
USB charging port
Individually wrapped pocketed coil seating encased in foam
Steel Seat Box for Added Strength
Made in USA
Warranty:
Lifetime Warranty on Frame, Springs & Recline Mechanism | 5 Years on Comfort Coil Seat Cushions | 3 Years on Power Motors | 1 Year on All Other Parts
Dimensions:
| Overall Dimensions | 33"W x 39"D x 43"H |
| Seat Depth | 22.5" |
| Seat Height | 21" |
| Arm Height | 26.5" |
| Depth Fully Reclined | 61" |
| From Wall | 18" |
| Manufacturer | Catnapper |
| Style | Contemporary and Modern |
| Chair Type | Power Recliner |
| Color | Tan |
| Dimensions | 33"W x 39"D x 43"H |
| Cloth | Yes |
| Power Reclining | Power |
Reliever Leather Zero Gravity Recliner W/ cr3 massage
#55019