No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
The offers the perfect combination of comfort and style. Covered in a durable, easy-to-clean soft textured polyester fabric, this recliner is designed to last. It features Comfort Coil Seating with Comfor-Gel for a consistent and supportive seating experience, while individually pocketed coils encased in foam and topped with cool gel-infused memory foam create an exceptional level of comfort. The Greek Key arm design adds a touch of elegance, making it a perfect fit for any living space. With a lay-flat reclining feature and an all-steel seat box for added strength, the is proudly made in the USA, built to be bigger, deeper, and more comfortable for years of worry-free use.
Features:
"Farmhouse Casual" Styling
Comfort Coil Seating featuring Comfor-Gel
Greek Key Arm Design
Lay Flat Reclining Feature
Soft Polyester Body Fabric
Steel Seat Box
Manufacturer Warranty:
Lifetime Warranty on Frame, Springs & Recline Mechanism | 5 Years on Comfort Coil Seat Cushions | 3 Years on Power Motors | 1 Year on All Other Parts
Dimensions:
| Overall Dimensions | 40"W x 43"D x 41"H - 101lbs. |
| Seat Depth | 22.5" |
| Seat Height | 20.5" |
| Seating Area (Between Arms) | 22" |
| Arm Height | 26" |
| Height of Back Cushion | 22.5" |
| Manufacturer | Catnapper |
| Style | Contemporary and Modern |
| Chair Type | Power Recliner |
| Color | Tan |
| Dimensions | 39"W x 42"D x 42"H |
| Power Reclining | Power |
Reliever Leather Zero Gravity Recliner W/ cr3 massage
#55019
Zero-gravity Lay Flt Recliner with Cr3-massage/heat/p3-power
#57302