BLUE STAR RCS48SBV2
27242+
48" Culinary Series (RCS) Sealed Burner Range
Features
  • 8 sealed burners for maximum cooking area
  • Powerful 21,000* BTU burners
  • Precise simmer burner
  • 2 over-sized ovens
  • 30" convection oven fits commercial size sheet pans
  • 1850(degree) commercial-grade infrared broiler
  • Unmatched customization - choose from 1,000+ colors and and multiple trim options
  • Handcrafted in Pennsylvania since 1880
SKU: RCS48SBV2
Call for pricing
Deal Image
Affirm Apple Klarna
Available in-store only.
BlueStar has combined professional level features and handcrafted quality into the Culinary Series - Sealed Burner line. Cook like a pro with professional level power and versatility with 21,000 BTUs* of searing power plus a precise simmer burner. The new 48" Culinary Series - Sealed Burner features an extra-large convection oven that will accommodate a commercial size baking sheets plus a companion oven that accommodates a half size sheet pan. Create a custom design with your choice of 1,000+ colors, multiple trim options and colored knobs.
Extra-Large Convection Oven with Infrared Broiler:
Backguards: Choose from four available backguard options: Island Trim or 6" options
Available in 1000+ Colors
Overall Dimensions: 47 7/8"W x 29 1/8"D x 36 3/4" - 37 3/4"H
Oven Interior: 26.438"W x 20"D x 15"H
Small Oven Interior: 13.578"W x 20"D x 15"H
Top Burner Rating: NAT: 21,000 BTUs LP: 18,000 BTUs*
Simmer Burner Rating: 5,000 BTUs
Oven Burner Rating: 30,000 BTUs
Infrared Broiler Rating: 15,000 BTUs
Electrical Requirements: 120V, 60Hz, 15 AMPS, 1 PH
Operating Gas Pressure: NAT: 5.0" WC, LP: 10.0" WC
Incoming Gas Line Size: 3/4"
Installation Clearance: 0" Side Cabinet, 0" Back Wall
Available in Natural or LP Gas
BlueStar has combined professional level features and handcrafted quality into the Culinary Series - Sealed Burner line. Cook like a pro with professional level power and versatility with 21,000 BTUs* of searing power plus a precise simmer burner. The new 48" Culinary Series - Sealed Burner features an extra-large convection oven that will accommodate a commercial size baking sheets plus a companion oven that accommodates a half size sheet pan. Create a custom design with your choice of 1,000+ colors, 10 metal trims and colored knobs.
Available in 1000+ Colors
Products specifications
Height 36.75
Width 47.87
Depth 24.00, 24
WiFi Connected No
Burner Type Sealed
Number of Burners 8
Color STAINLESS STEEL
Incoming Gas Line Size: 3/4"
Available in Natural or LP Gas