No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
BlueStar has combined professional level features and handcrafted quality into the Culinary Series - Sealed Burner line. Cook like a pro with professional level power and versatility with 21,000 BTUs* of searing power plus a precise simmer burner. The new 48" Culinary Series - Sealed Burner features an extra-large convection oven that will accommodate a commercial size baking sheets plus a companion oven that accommodates a half size sheet pan. Create a custom design with your choice of 1,000+ colors, multiple trim options and colored knobs.
Professional Grade Performance: The Sealed Burner Series burners provide a searing 21,000 BTUs* for high heat cooking and searing while the precise simmer burner allows for more controlled simmering and melting. The full motion grates allow you to move pots and pans seamlessly across the cooktop.
Extra-Large Convection Oven with Infrared Broiler:
BlueStar
Infrared Broiler:Because of its popularity in the commercial market, the direct-fired ceramic infrared broiler is standard on all Sealed Burner Series ranges. The large infrared burner produces 1850
Range Colors: Select from 1,000+ colors and finishes to coordinate with your other appliances. Or, send us a sample of your favorite color and we will create a custom color for a look that is uniquely your own.
Knob Colors: All Platinum ranges come standard with premium brushed stainless knobs. Or, add a pop of color to your kitchen with colored knobs. Choose from 190 color options or even design a custom colored.
Trim Options: Choose from 6 metal trim options like brushed brass and copper to add a unique richness and warmth to your kitchen. Full selection of finishes includes stainless steel, brushed brass, antique brass, polished brass, brushed copper and pewter.
Backguards: Choose from four available backguard options: Island Trim or 6" options
| Overall Dimensions: | 47 7/8"W x 29 1/8"D x 36 3/4" - 37 3/4"H |
| Oven Interior: | 26.438"W x 20"D x 15"H |
| Small Oven Interior: | 13.578"W x 20"D x 15"H |
| Top Burner Rating: | NAT: 21,000 BTUs LP: 18,000 BTUs* |
| Simmer Burner Rating: | 5,000 BTUs |
| Oven Burner Rating: | 30,000 BTUs |
| Infrared Broiler Rating: | 15,000 BTUs |
| Electrical Requirements: | 120V, 60Hz, 15 AMPS, 1 PH |
| Operating Gas Pressure: | NAT: 5.0" WC, LP: 10.0" WC |
| Incoming Gas Line Size: | 3/4" |
| Installation Clearance: | 0" Side Cabinet, 0" Back Wall |
| Available in Natural or LP Gas |
BlueStar has combined professional level features and handcrafted quality into the Culinary Series - Sealed Burner line. Cook like a pro with professional level power and versatility with 21,000 BTUs* of searing power plus a precise simmer burner. The new 48" Culinary Series - Sealed Burner features an extra-large convection oven that will accommodate a commercial size baking sheets plus a companion oven that accommodates a half size sheet pan. Create a custom design with your choice of 1,000+ colors, 10 metal trims and colored knobs.
Professional Grade Performance: The Sealed Burner Series burners provide a searing 21,000 BTUs* for high heat cooking and searing while the precise simmer burner allows for more controlled simmering and melting. The full motion grates allow you to move pots and pans seamlessly across the cooktop.
Extra-Large Convection Oven with Infrared Broiler:
BlueStar
Infrared Broiler:Because of its popularity in the commercial market, the direct-fired ceramic infrared broiler is standard on all Sealed Burner Series ranges. The large infrared burner produces 1850
Range Colors: Select from 1,000+ colors and finishes to coordinate with your other appliances. Or, send us a sample of your favorite color and we will create a custom color for a look that is uniquely your own.
Knob Colors: All Platinum ranges come standard with premium brushed stainless knobs. Or, add a pop of color to your kitchen with colored knobs. Choose from 190 color options or even design a custom colored.
Trim Options: Choose from 10 metal trim options like brushed brass and copper to add a unique richness and warmth to your kitchen. Full selection of finishes include stainless steel, antique brass, antique copper, polished copper, polished brass, brushed brass, brushed copper, chrome, pewter and oil rubbed bronze.
Backguards: Choose from four available backguard options: Island Trim or 6" options
| Height | 36.75 |
| Width | 47.87 |
| Depth | 24.00, 24 |
| WiFi Connected | No |
| Burner Type | Sealed |
| Number of Burners | 8 |
| Color | STAINLESS STEEL |