No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
| Size | 36 in |
| Number of gas burners | 5 burners |
| Knobs | metal coated |
| Burner type | aluminum |
| Oven type | electric conventional |
| Oven volume | 5.9 ft |
| Worktop | |
| Size | 36 in |
| Cooking zones | 5 |
| Number of gas burners | 5 burners |
| Worktop type | gas |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop controls | metal knobs |
| Knobs | metal coated |
| Burner type | aluminum |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Wok ring | yes |
| Simmer ring | yes |
| Cooking zones | |
| Power burners | 1300 BTU- 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 2 x 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
| Oven cavity | |
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | gas |
| Oven convection system | dual horizontal fans |
| Oven type | electric conventional |
| Oven broiler type | gas |
| Oven levels | 7 |
| Cooking modes | bake / broil / convection bake |
| Oven volume | 5.9 ft |
| Oven controls | knobs |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 2 full size |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Bottom | |
| Legs | stainless steel |
| Technical specifications | |
| Absorbed current (A) | 2.5 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 110V 60Hz - 300W |
| Color | STAINLESS STEEL |
| Height | 36.00, 36 |
| Width | 36.00, 36, 36 |
| Depth | 25.18 |
| WiFi Connected | No |
| Burner Type | Sealed |
| Number of Burners | 5 |
30" Front Control Freestanding Gas Range
#18288+
Receive Up To A $2500 Rebate Get Up To An Extra $1,000 Back30" Dual-Fuel Freestanding Range
#15049+
Receive Up To A $2500 Rebate Get Up To An Extra $1,000 Back36" Dual-Fuel Freestanding Range
#18148+
Receive Up To A $2500 Rebate Get Up To An Extra $1,000 Back36" Front Control Freestanding Gas Range
#18659+
Receive Up To A $2500 Rebate Get Up To An Extra $1,000 BackFreestanding Gas Range Air Fry Wi-Fi 6.0 cu.ft.
#15584+
Free 2 Year Samsung Warranty Up To $1000 Back On Samsung