No Deductibles | Fully Transferable | All Labor | All Parts | Factory Service | 800# for Service
Extend the original Manufacturer's Product Warranty for up to 5 years and receive up to 50% Merchandise Credit Back if you don't use it.
| 2 YEAR* GET 10% CREDIT BACK |
| 3 YEAR* GET 20% CREDIT BACK |
| 4 YEAR* GET 25% CREDIT BACK |
| 5 YEAR* GET 50% CREDIT BACK |
No Check-Ups or Repairs, Get Up To 50% Of Cost of Warranty Plus Coverage Towards Your Next Major Electronics or Appliance Purchase, 90 Days To Redeem For Merchandise Credit, Call Our Toll Free Number.
*including Manufacturer's Warranty
ABC Warehouse offers Extended Warranty Plans on the item(s) listed below. Please select from the following Warranty Options to include with your purchase.
| Size | 30 in |
| Oven controls | knobs / touch LED display |
| Timer | touch digital programmer |
| Oven cavity | |
| Size | 30 in |
| Oven configuration | double |
| Oven fuel | electric |
| Oven convection system | dual diagonal with ring heating element |
| Oven broiler type | electric |
| Oven levels | 7 |
| Cooking modes | bake / broil / convection / convection bake / convection broil / defrosting / dehydrate / fast preheat / oven light / pizza / proofing / self clean / turbo / warming |
| First oven volume | 4.10 ft |
| Secondary oven net volume | 4.10 ft |
| Oven controls | knobs / touch LED display |
| Inner oven door | quadruple |
| Removable inner glass | yes |
| Cavity finishing | pyrolityc grey enamel |
| Oven handle | metal |
| Cooling fan | yes |
| Timer | touch digital programmer |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 2 flat / 2 shaped |
| Tray | 1 baking tray with roasting trivet |
| Oven lights | double |
| Technical specifications | |
| Electrical supply | 120/240 V 60 Hz - 11 000 W / 120/208 V 60 Hz - 8800 W / 50 Amp dedicated circuit |
| Power rating | Bake: 5400W / Broiler: 3400 W / Convection: 3300 W |
| Power connection | metal conduit 59'' power cord |
| Cleaning Type | Self Clean |
| Cooking Type | Convection |
| Power Source | Electric |
| WiFi Connected | No |
| ADA COMPLIANT | No |
| BLUETOOTH | No |
| Size | 30.0 Inch |
| Color | STAINLESS STEEL |
| Height | 61.00, 54.00 |
| Width | 33.50, 30.00 |
| Depth | 30.00, 23.00 |
30" Electric Double Wall Oven with Air Sous Vide
#21677+
Receive Up To A $2500 Rebate Save Up To An Extra $120030" Electric Single Wall Oven with Air Sous Vide
#21855+
Receive Up To A $2500 Rebate Save Up To An Extra $120030" Wall Oven and Microwave Combination
#20958+
Receive Up To A $2500 Rebate Save Up To An Extra $1200Combi Wall Oven Steam & Self Clean Wi-Fi 1.9 cu.ft. & 5.1 cu.ft.
#22388+
Free 2 Year Samsung Warranty Up To $1000 Back On Samsung